Ministr Mládek na konferenci: Jestli zavřou Rusové plyn, vydržíme jen do února

16.09.2014 10:02

Ministr průmyslu Jan Mládek hovořil v úterý dopoledne na konferenci ,,Budoucnost dodávek zemního plynu do Evropy". Podle jeho názoru je současné dění kolem Ukrajiny důvodem k výraznému přehodnocení naší energetické politiky.

Ministr Mládek na konferenci: Jestli zavřou Rusové plyn, vydržíme jen do února
Foto: Hans Štembera
Popisek: TK ČSSD za účasti stínového ministra financí Jana Mládka, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové a předsedy Svazu pacientů ČR Luboše Olejára
reklama

Hrozící plynová krize podle Mládka podporuje argumenty pro posílení energetické soběstačnosti. Především je podle Mládka nutné začít reálně uvažovat o dostavbě dalších dvou jaderných bloků v Dukovanech, nebo v Temelíně. Kromě toho je prý namístě uvažovat o prolomení těžebních limitů hnědého uhlí.

Z krátkodobého hlediska se prý Česká republika musí připravovat na různé krizové scénáře, zapřičiněné nedostatkem dodávek zemního plynu z Ruska. Podle Mládka existují dvě možnosti. Tou první je zastavení dodávek tekoucích přes Ukrajinu. V tom případě by prý dodávky z ostatních kanálů, vedoucích mimo Ukrajinu, stačily na to, aby Česká republika bez problémů fungovala půl roku.

Druhou možností pak je zastavení veškerého ruského plynu a závislost na dalších zdrojích. V takovém případě ministr Mládek soudí, že by Česká republika mohla přežít pouze do února. Zároveň by v tomto případě podle něj došlo na Ukrajině k humanitární katastrofě zcela mimořádných rozměrů.

„Evropská unie by měla konat, než bude pozdě,“ vyzval ministr Mládek na závěr svého projevu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chceš byt? Podepiš, že nebudeš mít auto.“ Pirátská Praha má nápad

11:05 „Chceš byt? Podepiš, že nebudeš mít auto.“ Pirátská Praha má nápad

Institut plánování a rozvoje Prahy má novou strategii pro výstavbu bytů. Každý rok chce postavit ale…