Ministr Němeček přišel k Babišovi a řekl si o tři miliardy. Ale dostal prý jenom kávu

25.08.2015 19:36

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zavítal do úterního Interview ČT24. Hned v úvodu konstatoval, že by české a moravské nemocnice potřebovaly asi 3 miliardy korun navíc, které v rezervách opravdu nenajde a žádá proto další prostředky od ministra financí Andreje Babiše (ANO), kterému se to příliš nelíbí. Prozradil však také, že mají s Babišem přátelský vztah, což se projevuje např. tím, že Němečkovi dává kávu.

Ministr Němeček přišel k Babišovi a řekl si o tři miliardy. Ale dostal prý jenom kávu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Němeček hned v úvodu konstatoval, že šéf státní kasy má určité pochopení pro požadavek o navýšení peněz pro nemocnice, ale už prý nedokáže najít další peníze. V minulých letech byly investice v nemocnicích zastaveny a dnes to výrazně pociťujeme. „Celková hodnota rozpočtu Ministerstva zdravotnictví je 5 až 6 miliard, takže opravdu nenajdeme 3 miliardy na investice v nemocnicích. I navzdory tomu si české zdravotnictví udržuje vysokou úroveň a další úspory, po kterých čas od času volá Babiš, už by se dotkly pacientů.

Není prý ale pravda, že by se Němeček s Babišem neměli rádi. „To je falešný dojem, já mám s ministrem financí přátelský vztah. Na dnešním jednání jsem já i moji spolupracovníci dostali kávu,“ přiblížil atmosféru. Jde mu o to, aby se vybaveností nemocnice nevracely přibližně do sedmdesátých let minulého století a věří, že tomu porozumí i ministr Babiš. Němeček se chce obrátit i na premiéra, aby se peníze našly.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Šéf resortu zdravotnictví ve studiu hovořil také o platech lékařů, zdravotních sester a dalších pracovníků. Podle Němečka by si všichni zasloužili razantně navýšit platy, ale státní kasa si nemůže dovolit víc než pět procent, což ale údajně chápou i odbory. Další peníze by do systému přivedly i poplatky ve zdravotnictví, ale Němeček nepočítá s jejich obnovením, neboť by se napřed musela měnit koaliční smlouva, kterou host považuje za základní dokument, z něhož hodlá vycházet.

V závěru pořadu promluvil o lidových léčitelích, jejichž činnost je podle jeho názoru třeba sledovat a rozhodně ne zlegalizovat. Velký rozdíl však vidí měli lidovými léčiteli a tradiční čínskou medicínou. O té říká, že sice nevyléčí nádory či nemoci srdce, ale svou roli ve zdravotnictví má. „Já bych tu čínskou medicínu stavěl na úroveň rehabilitační péče jako, řekněme, doplňkovou.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…