Ministr Prachař chce platit vyšší ceny za půdu a vyvlastňovat jen v krajních případech

06.05.2014 22:26 | Zprávy
autor: pan

Majitelům některých pozemků dosud hrozilo vyvlastňování, pokud nepřijali nabídku státu na odkup zemědělské půdy pro stavbu například dálnice. Ceny za půdu jsou však často nízké. Podle ministra dopravy Antonína Prachaře by se měly zvýšit.

Ministr Prachař chce platit vyšší ceny za půdu a vyvlastňovat jen v krajních případech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Antonín Prachař (vlevo)

„Nejhorší situace je dneska u zemědělské půdy,“ míní Antonín Prachař. Proto by chtěl zvýšit ceny, které stát vlastníkům nabízí – aby se nemuselo sahat k násilnému vyvlastnění. „Institut vyvlastnění pořád zůstává jako krajní řešení,“ ujišťoval ministr v Událostech, komentářích na ČT.

V tom mu dal za pravdu jeho předchůdce z ODS Zbyněk Stanjura. Vyvlastnění pouze v krizové situaci, například pokud by půda patřila někomu, kdo stavbu z principu odmítá a nepřijme ani několikanásobně vyšší částky. „To je ten případ, kdy stát vyvlastňovat má,“ míní Stanjura.

„Naprostá většina vlastníků jsou slušní lidé,“ dodal. „Nesmíme z těch vlastníků dělat někoho, kdo chce vydělat. Ale nesmí to být ani naopak, stát nesmí vydělávat na vlastnících,“ varoval exministr dopravy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je možné, že vás jako europoslance nepustili do budovy?

Napsal jste, že jste do budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku nedojel. Přístup blokovala policie. To jako nepustili ani další? Nebo myslíte, že to vás jako kritika nepustili účelově? Jak je to vůbec možné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opozice se může zbláznit. Xaver opět v Radě ČT

18:15 Opozice se může zbláznit. Xaver opět v Radě ČT

Lubomír Xaver Veselý obhájil mandát v Radě České televize a okamžitě se stal terčem kritiky. Zatímco…