Ministr Ťok má na krku miliardovou arbitráž

27.04.2017 20:55

Ve sněmovně se v minulých dnech rozbouřila debata kolem billboardů v souvislosti s pozměňovacím návrhem Petra Bendla, který má zakázat billboardy u dálnic a to bez všech možných výjimek, které jsou možné dnes. V souvislosti právě s tímto pozměňovacím návrhem bylo často zmiňováno jméno americké firmy A.C.E. Media Ventures a to z hlediska nebezpečí možné arbitráže. Proto jsme se na tohoto amerického mediálního giganta podívali blíže.

Ministr Ťok má na krku miliardovou arbitráž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

V rámci tohoto zkoumání jsme zjistili, že se jedná o čistě americkou firmu s organizační složkou v České republice, která je skutečně největším provozovatelem velkoplošných billboardů u českých dálnic. Mají podepsány desítky až stovky nájemních smluv s majiteli pozemků podepsaných začátkem 90. let, tedy v době, kdy nikdo nevěděl, jakou má pronájem lukrativního pozemku u dálnice pro billboard tržní cenu. Proto se všemi smlouvami, jako červená nit, táhnou dva společné znaky: velmi nízká cena nájemného a trvání na mnoho desítek let. K tomu si A.C.E. Media Ventures vyřídila na Ministerstvu dopravy jednorázovou výjimku pro provoz billboardů na dálnicích s dobou trvání, jak jinak, na dobu bez jakéhokoliv časového omezení. Kombinace supervýhodných nájemních smluv a neomezeného povolení tak dává tomuto americkému mediálnímu gigantovi možnost podnikat na českém území s výdělky, které jsou pro ostatní podnikatele z říše snů.

V obrovskou hrozbu pro Českou republiku se však tyto podmínky změnily v okamžiku, když parlament zákonem omezil dobu trvání povolení pro A.C.E. Medii z doby neurčité do 31.8.2017. Toto jednorázové omezení, které zajisté způsobí americké firmě velké ztráty, spolu s tím, že A.C.E. Media je pod ochrannou velmi tvrdé smlouvy o ochraně investic amerických firem, jasně říká, co bude zřejmě následovat. Arbitráž A.C.E. Media proti České republice o ušlé investice, které by mohly být až v miliardách korun. Ostatně, již v roce 2013 A.C.E. Media jasně deklarovala, že tuto arbitráž již nastartovala. Zároveň je všeobecně známo, že A.C.E. Media se v českých soudních vodách pohybuje velmi zkušeně. Během svého působení vedla v České republice desítky soudních sporů se všemi možnými soukromými i veřejnými osobami, mimo jiné s magistrátem hlavního města Prahy, Ředitelstvím silnic a dálnic, konkurenčními firmami, bývalými zaměstnanci a tak dále. Je tedy nanejvýš jasné, že tak tučné sousto, jako je miliardová arbitráž s Českou republikou, si americký mediální gigant nenechá ujít.

Budeme sledovat, jestli bude arbitráž koncem tohoto roku opravdu zahájena, a pokud ano, tak odpovědnost za ni padne jednoznačně na ministra dopravy Dana Ťoka, který o nebezpečí arbitráže zajisté ví a nepodnikl doposud žádné kroky jí zabránit. A v takovém případě by ambice pana Ťoka pokračovat ve funkci ministra dopravy i v příštím období neměly být naplněny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…