Ministr Ťok se v Babišových novinách rozpovídal o údajné korupci ve Skansce

20.03.2015 12:01

Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok v rozhovoru pro Lidové noviny popřel nařčení, že ještě jako šéf české pobočky firmy Skanska kryl korupční jednání. Považuje to za dozvuk éry, kdy ve Skansce někteří manažeři ještě nechápali, že se dá byznys dělat férově. Poměrně otevřeně pohovořil Ťok i o jednání s firmou Kapsch o dalším výběru mýta.

Ministr Ťok se v Babišových novinách rozpovídal o údajné korupci ve Skansce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Český rozhlas ve spolupráci se Švédským rozhlasem informoval o tom, že česká pobočka firmy Skanska dle švédských interních auditorů vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun. Prý je poslala firmě, se kterou spolupracovala na zakázce na dostavbu silnice R7. Tyto peníze měly být údajně následně použity na úplatky.

V této době stál v čele Skansky současný ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok. Ten nařčení z korupce odmítá. „Na svou éru ve Skansce se mohu podívat s čistým svědomím. To mi řekli i majitelé firmy ve Švédsku. Jestli to teď chce někdo zpochybňovat, tak může. Mé přesvědčení, že jsme odvedli dobrou práci, nezničí,“ uvedl Ťok pro Lidové noviny.

Před pěti lety prý neměli někteří lidé ve firmě ty správné návyky. Někteří z nich ve firmě údajně zůstali, někteří se museli ze Skansky pakovat. Sám Ťok ale nikoho obviňovat nehodlá. „Ti lidé pracovali celá léta v nějakém systému a nechápali, že by šel dělat férový a čistý byznys. Nevěřili mi a mysleli si, že to tu Skanska musí zavřít,“ vysvětloval Ťok.

Hraji s otevřenými kartami

Ministr dopravy se vyjádřil i k otázce mýta. Ministerstvo dopravy po firmě Kapsch chce obchodní slevu výměnou za prodloužení smlouvy o provozování mýtného systému. K tomu Ťok podotýká, že po firmě pouze chtějí, aby se chovala jako dobrý občan a spolupracovala.

„Všichni víme, v jaké jsme situaci. Mám já vyprávět novinářům, že všechno běží, jak má? To by mi nikdo nevěřil. Nejsem tak hloupý, abych nevěděl, jaká je situace. Já jsem jen apeloval na to, aby se Kapsch choval jako dobrý a zodpovědný občan. Protože je to firma, která chce dělat dobré obchody a nestojí o špatné jméno. My chceme jen spolupráci, kterou očekáváme od každého dobrého občana. Nemám, co skrývat, hraju s otevřenými kartami,“ zdůraznil Ťok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…