Ministr financí udělal zásek. Je ohrožen sociální smír, varoval z ČT odborář Středula. Ódéesák varoval před Pandořinou skříňkou

07.09.2017 22:53

Vyjednávání o platech a rozpočtu v koalici vrcholí, odbory stupňují tlak. Diskusi v Událostech, komentářích ČT24 na toto téma vedli předseda odborů Josef Středula, místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaroslav Klaška a místopředseda ODS Martin Kupka.

Ministr financí udělal zásek. Je ohrožen sociální smír, varoval z ČT odborář Středula. Ódéesák varoval před Pandořinou skříňkou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Stávkovou pohotovost v posledních dnech vyhlásili učitelé, úředníci, hasiči, zdravotníci a další. Odbory chtějí patnáct procent navrch pro učitele a desetinu pro ostatní. Dohoda zatím není, i přestože navýšení podporuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se brání, že rozpočet není nafukovací.

„Vůbec jsme se nechtěli dostat do této fáze jednání, do této ostré fáze kampaně před volbami. Došlo ale k záseku, který byl podle našeho názoru neodůvodněn. Zaseklo se ministerstvo financí, konkrétně hnutí ANO, částečně i KDU-ČSL,“ řekl Středula s tím, že má pocit, že došlo k porušení sociálního smíru. „Kdybychom věděli, jak dopadne to pondělní jednání... Ale militantní akce? Využíváme signální akci, to je vyhlášení stávkové pohotovosti,“ zmínil Středula. 

„Jak to v pondělí dopadne, upřímně nevím, ale pro nás je prioritní to zvýšení platů učitelů. A ve zbytku státní správy, tak to, co rozpočet dovolí. O tom bude to pondělní jednání koaliční rady a následně i vlády,“ sdělil poslanec Klaška.

„Roste-li ekonomika, mají to lidé poznat ve svých peněženkách,“ míní pak místopředseda ODS Kupka. „Mohlo to být lepší, kdyby současná vláda nepřidávala tolik povinností podnikatelské sféře. Tady se stalo bohužel to, že platy ve státní sféře bohužel táhnou platy v zaměstnavatelské sféře,“ dodal občanský demokrat. Podle něj je rozhodně navýšení namístě pro učitele a zdravotníky.

„Myslím si, že přidat by si zasloužily všechny složky, ale nejhorší situace je v oblasti sociálních služeb, v oblasti neživé kultury a nepedagogických pracovníků,“ poznamenal následně Středula. A zkonstatoval také to, že ekonomika je ve velmi dobré kondici. 

Pro KDU-ČSL jsou podle Klašky prioritní skupinou učitelé. „Ale uvidíme, co rozpočet dovolí,“ zopakoval Klaška následně zmiňující i pracovníky v sociálních službách a v kultuře. O tom, že bychom se měli zaměřit na školství, je přesvědčen i Kupka. „Bohužel se spotřebovávají peníze na ideologické experimenty, jako je například povinná inkluze. Kdyby se finanční prostředky na ni využily ve prospěch učitelů...,“ posteskl si Kupka. „Peníze na platy bude muset vláda zkrátka hledat. Pandořina skříňka je otevřená,“ zmínil závěrem tohoto tématu Kupka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…