Ministr obrany Lubomír Metnar přijel podpořit české vojáky do Afghánistánu

23.11.2019 9:28

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) navštívil české vojáky v Afghánistánu. Na spojenecké základně Bagrám se setkal s jejím velitelem, uctil památku padlých českých vojáků a předal vánoční dárky. Ministra do Afghánistánu doprovodila trojice sportovců, profesionální silák Jiří Tkadlčík a úspěšné sportovkyně v takzvaném crossfitu Soňa Karásková a Patricie Ježková.

Ministr obrany Lubomír Metnar přijel podpořit české vojáky do Afghánistánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany
reklama

„Přijel jsem navštívit a podpořit naše vojáky a poděkovat jim za jejich nelehkou práci,“ řekl na základně ČTK, České televizi a televizi Prima ministr.

Na Bagrám přiletěl v pátek ráno místního času (v noci ze čtvrtka na pátek středoevropského času). V plánu měl také navštívit Kábul, kde by se setkal se zástupci spojenecké mise Resolute Support, navštívil českou ambasádu a české jednotky, které v Kábulu působí. Kvůli počasí byl ale přelet do hlavního města Afghánistánu zrušen a Metnar se do Česka vrátil oproti původnímu plánu o několik hodin dříve.

Nejpočetnější česká jednotka v Afghánistánu sídlí právě na Bagrámu, kde má asi 170 vojáků strážní roty na starosti vnější ostrahu základny. Vyjíždějí proto do jejího okolí, kde se snaží omezit nepřátelské aktivity povstalců. Ti až několikrát týdně základnu ostřelují raketami. Ve strážní rotě slouží v současné době především vojáci ze 43. chrudimského výsadkového praporu. Na základně působí i jednotka s bezpilotními letadly Scan Eagle a specialisté EOD, kteří mají na starosti odstraňování výbušnin.

Metnar jejich působení ocenil, označil ho za vysoce profesionální. „Je vidět, jak ti vojáci jsou angažovaní. Jsem na ně hrdý,“ zdůraznil ministr. Je podle něj potřeba, aby česká armáda bojovala proti terorismu v místech, kde vzniká.

Česká republika má zároveň vojáky v Kábulu a na dalších místech Afghánistánu, kde jsou součástí velitelství mise, pomáhají s výcvikem afghánských bezpečnostních sil nebo chrání českou ambasádu.

S delegací ministra do Afghánistánu přiletěla i trojice sportovců. Tkadlčík, který závodí v soutěžích takzvaných strongmanů, roztlačil mnohatunové obrněné vozidlo MRAP, Ježková s Karáskovou pro vojáky uspořádaly soutěž v crossfitu, tedy způsobu funkčního tréninku. Podobně v minulosti přijeli české vojáky v Afghánistánu podpořit třeba zpěvák Daniel Landa, členové legendárního Divadla Sklep nebo televizní kuchař Jiří Babica.

Metnar novinářům řekl, že na české vojáky slyší jen chválu a je na ně pyšný. Bezpečnostní situaci v Afghánistánu označil za poměrně složitou. Poukázal na to, že se v zemi stále čeká na vyhlášení zářijových výsledků prezidentských voleb. Očekává, že po jejich zveřejnění opět budou obnoveny nyní přerušené mírové rozhovory. „Do té doby si přeji, aby situace neeskalovala,“ řekl. I k tomu podle něj slouží nasazení českých vojáků a jejich přítomnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …