Ministr práce prý rozumí názoru prezidenta na důchodovou reformu

08.03.2011 18:20

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) i další zástupci vládních stran souhlasí s názorem prezidenta Václava Klause, že koalice vedená premiérem Petrem Nečasem (ODS) nedostatečně vysvětluje občanům důchodovou reformu.

Ministr práce prý rozumí názoru prezidenta na důchodovou reformu

Podle Drábka je ale čas na vysvětlování až nyní, když s koncepcí souhlasily všechny vládní strany. Reforma systému má platit od roku 2013, zdůraznil v telefonickém rozhovoru pro ČTK ministr.

Nejvyšší představitelé ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se ke společnému jednání sejdou ve čtvrtek. Oficiálně mají na programu reformu zdravotnictví. Politici VV i TOP 09 ale předpokládají, že se znovu otevře diskuse o důchodové reformě i zvýšení daně z přidané hodnoty.

Musím respektovat soud 

"Nezaznamenal jsem žádné konkrétní návrhy Věcí veřejných. Pro mne platí, že minulý týden byla uzavřena dohoda. Dokud nebude uzavřena nová, budu plnit tu stávající," upozornil Drábek. Upozornil také, že zatím neexistují konkrétní návrhy novel zákonů a také o nich se ještě povede politická diskuse. Koncept reformy byl podle něj přijat po mnoha letech diskuse a není tak pravda, že občané nejsou o přípravách reformy informováni.

Klaus v posledních dnech kritizoval podle něj nedostatečný způsob, jakým vláda svou chystanou reformu veřejnosti vysvětluje. Prezident také zdůraznil, že zvyšování DPH na úroveň 20 procent nemá podle jeho názoru s reformou moc společného, je to prý jen přílepek.
Drábek poznamenal vzkázal, že prezidentův názor chápe. "Teoretické úvahy pana prezidenta jsou zaznamenáníhodné, ale já musím předkládat návrhy, které jsou v souladu s právním řádem a názory Ústavního soudu," uvedl ministr. Upozornil také, že sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty otevírá možnost nastartování ekonomiky, zlevnění ceny práce a tedy i tvorby nových pracovních míst.

Chybí správná propagace reformy 

Ministr financí a Drábkův stranický kolega Miroslav Kalousek dnes na ekonomickém Fóru Zlaté koruny zdůraznil, že DPH je daleko lepší zdroj pro financování důchodové reformy než jakékoliv jiné přímé odvody, které zdražují cenu lidské práce.

S Klausovým názorem, že vláda reformu dostatečně nepropaguje, souhlasí i poslanec a ekonomický expert ODS Michal Doktor. Spojením navýšení DPH s důchodovou reformou podle něj vláda udělala komunikační chybu. Požadavky Věcí veřejných či TOP 09 na některé výjimky z DPH prý navíc "zaminovávají" debatu o důchodové reformě. 

Poslanec a rozpočtový expert VV Michal Babák ovšem míní, že reforma penzí je již hotová. I jeho strana bude ale po vládě požadovat větší propagaci a vysvětlování reformních kroků občanům. "Lidé v tuto chvíli reagují dosti negativně. Je třeba, abychom jim podstatu reformy vysvětlili," řekl ČTK Babák.

ODS už dříve daně snížila 

Vysvětlování by se podle něj mělo týkat například provázanosti reformy s navýšením DPH. "Je třeba lidem vysvětlit, že jde o zaplnění mezery na důchodovém účtu. Nechceme další prohlubování důchodového schodku," upřesnil Babák.

Podle Doktora by vláda měla mnohem lépe vysvětlit, že daňovou zátěž přesunuje z přímých daní na nepřímé. Klaus ale prý zcela pominul, že od roku 2007 vlády vedené ODS významně snížily daně. "Složená daňová kvóta od roku 2007 poklesla o více než tři procenta," řekl Doktor. "Toto v té své úvaze naprosto pominul, a to mi vadí, to k vážnosti té debaty nepřispívá," komentoval Klausovo vyjádření.

Čtěte také: 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ču*ák! Zeman dostal „uctivý“ dopis od občana Caldy. A pak vytryskl gejzír vulgarit

15:44 Ču*ák! Zeman dostal „uctivý“ dopis od občana Caldy. A pak vytryskl gejzír vulgarit

Šafrovo Svobodné fórum zveřejnilo vulgární a sprostý dopis od naštvaného občana, adresovaný preziden…