Ministr vnitra Chovanec chce kvůli uprchlíkům víc než miliardu korun

13.07.2015 11:24

Cizinecká policie zadržela od pátku do neděle 81 nelegálních migrantů, což je zatím letošní nejvyšší víkendový počet. V prvním půlroce pak policisté zajistili celkem 3003 nelegálních migrantů, o 48 procent více než za stejné období loni. ČTK to dnes sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kvůli dopadům uprchlické krize požaduje po vládě peníze navíc, letos 250 milionů korun a příští rok 1,1 miliardy korun, uvedla dnes Česká televize a server iDnes.cz.

Ministr vnitra Chovanec chce kvůli uprchlíkům víc než miliardu korun
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Podle Chovance ministerstvo vnitra potřebuje peníze navíc na zvýšení počtu svých zaměstnanců a policistů a na otevření dodatečných 900 lůžek a 250 bytů pro integraci migrantů. „Požadujeme nejen navýšení počtu lidí směrem k práci s uprchlíky, ale i počtu policistů, aby mohly vzniknout policejní služebny v blízkosti těch zařízení (pro uprchlíky),“ řekl ČT a iDnes.cz Chovanec před dnešním jednáním vlády, která má podle něj řešit také otevírání nových azylových zařízení. Ministr prý potvrdil zatím jen lokalitu Vyšní Lhoty v Moravskoslez­ském kraji.

Ministerstvo vnitra má v současné době čtyři azylová zařízení s kapacitou zhruba 700 míst, a to přijímací a pobytová střediska v pražské Ruzyni, Zastávce u Brna, Kostelci nad Orlicí a Havířově. Vedle toho disponuje jedním zařízením pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Do něj se podle Chovance v současné době navážejí tzv. stavební buňky, které navýší kapacitu pro zadržené migranty o sto lidí. „Ale tato kapacita může být naplněna ve třech, ve čtyřech dnech,“ zdůvodnil pro ČT a iDnes.cz ministr vnitra potřebu nových objektů pro uprchlíky.

Počet odhalených migrantů má zatím stále stoupající tendenci. Zesílené kontroly začaly 17. června. Od té doby bylo v ČR zadrženo 370 migrantů. Za poslední týden jich pak bylo 131, což zvyšuje denní průměr na 18. Například minulý čtvrtek zadrželi policisté 17 migrantů v Pardubickém kraji. Cestovali ve vlacích, byly mezi nimi i děti.

Vláda má situaci pod kontrolou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden ve Sněmovně prohlásil, že vláda má bezpečnostní situaci v souvislosti se současnou migrační vlnou pod kontrolou. „V tuto chvíli realizujeme záchyty ilegálních migrantů, kteří neoprávněně vstupují na území České republiky a postupujeme podle příslušné legislativy,“ uvedl premiér. Buď požádají o azyl a začne s nimi azylové řízení, nebo, pokud vstoupili na území EU v jiné zemi, je české úřady vracejí přes hranice zpátky. Premiér už před časem řekl, že Česko kvůli většímu počtům uprchlíků rozšíří kapacity azylových zařízení. Vláda navíc minulý týden schválila, že do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho prvních 400 běženců ještě letos.

Nejvíce zadržených migrantů je podle Rendlové standardně na jižní Moravě, pak v Ústí nad Labem a následně v Praze. Nejčastěji jde o občany Sýrie, druzí jsou Iráčané a třetí potom Afghánci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Chápete vůbec dnešní situaci z pohledu obyčejných lidí?

Dobrý den, souhlasím s Vámi v tom, že je závist špatná, i že si u nás lidi na můj vkus závidí až moc - často nesmyslně, ptotože mají zpřeázené priority nebo třeba i jen proto, že je někdo schopnější a úspěšnější, ale sám proto, aby se měl líp, nic nedělá. Opravdu si ale nyní myslíte, že je to jen o ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

22:32 VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

Bývalý premiér ve svém pravidelném pondělním hlášení Čau lidi, které vysílá z obytňáku, s nímž vyraz…