Ministr zemědělství chce řešit problémy ČEZu na koaliční radě

30.11.2015 16:00

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby se tématika polostátního ČEZ pravidelně projednávala na koaliční radě. Důvodem je situace v Jaderné elektrárně Dukovany, kde je od 19. září kvůli problematickým kontrolám svarů v provozu pouze jeden blok ze čtyř. Kdyby šlo o podnik pod jeho velením, situaci by řešil radikálně, řekl dnes ČTK. Jeho rezort přichází odstávkou Dukovan měsíčně o 11 milionů korun.

Ministr zemědělství chce řešit problémy ČEZu na koaliční radě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

"Netroufnu si označit člověka (v ČEZ), ale kdyby v takové situaci byl státní podnik Lesy ČR, tak bych tu situaci řešil celkem radikálně," odpověděl ministr na dotaz, zda může označit pracovníka ČEZ, který je za nynější situaci zodpovědný. Ministr a první místopředseda lidovců má pocit, že vládní koalice dostatečně nevěnuje firmě ČEZ pozornost.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Kontroly svarů tam byly zahájeny z toho důvodu, že při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V Dukovanech je kvůli tomu od 19. září v provozu jen jeden ze čtyř jaderných bloků. Termíny zprovoznění bloků podle dřívějšího vyjádření mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka zatím stanoveny nebyly.

"Dostáváme se do situace, kdy ČEZ přichází o miliardy na tržbách a státní rozpočet přichází o potenciální příjmy. Já to téma otevírám, protože jsem zhruba měsíc a půl čekal poté, co ty problémy prosákly i mediálně, zda-li ministerstvo financí nebo někdo jiný téma na koaliční jednání přinese. Nestalo se tak," řekl dnes Jurečka.

Státní podnik Povodí Moravy podle Jurečky každý měsíc, kdy jsou Dukovany odstavené, přijde o 11 milionů korun. Peníze by jinak dostávaly za využívání vody na chlazení elektrárny. Podle Jurečky jde o problém, neboť podnik peníze potřebuje na investice i provozní náklady.

Firma ČEZ chce, aby okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů v Jaderné elektrárně Dukovany prověřila policie. Podnět k prošetření podala předminulý týden Okresnímu státnímu zastupitelství v Třebíči, které ho má předat policii. Policie by pak měla v této věci zahájit trestní řízení. Podání trestního oznámení kvůli Dukovanům nevyloučila ani Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …