Ministři mají připravit uvolnění prodeje alkoholu do týdne

20.09.2012 6:29

Vláda se domluvila na podobě nového kolku na alkohol. Ministři mají do týdne připravit uvolnění prodeje nového alkoholu i zásob blokovaných zákazem prodeje tvrdých lihovin. Premiér Petr Nečas (ODS) po středečním jednání vlády krátce před půlnocí novinářům řekl, že státní tiskárna cenin by mohla mít nové kolky k dispozici do konce příštího týdne. Pak prý bude na výrobcích, jak rychle zvládnou nově vyrobený alkohol s prokázaným původem okolkovat a dodat do distribuční sítě.

Ministři mají připravit uvolnění prodeje alkoholu do týdne
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto
reklama

Po více než dvouhodinové debatě také vláda odpovědným ministrům uložila do října vypracovat analýzu činnosti státní správy, inspekce a policie při potírání černého trhu s alkoholem. Úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu platí v ČR od pátečního večera. Důvodem je série otrav, která si vyžádala už přes dvě desítky mrtvých.

Plány se mohou ještě měnit

Vláda doporučuje ministru zdravotnictví a zemědělství, aby příští týden byla dopracována opatření k zajištění a distribuci nové výroby lihovin, stojí v usnesení kabinetu. Podle Nečase a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) vláda půjde cestou vytvoření "rodného listu" či "rodokmenu" alkoholu, který zajistí přímou vazbu mezi šarží lihoviny a šarží lihu, který byl při výrobě jejím zdrojem. Teprve pak bude moci dostat při distribuci v ČR nový, zřejmě červený kolek. Podmínkou zisku potvrzení o nezávadnosti bude protokol o laboratorně prokázané kvalitě tohoto lihu z akreditované laboratoře.

"Lihoviny, které nebudou mít ten rodokmen, ten nový kolek, budou nezpůsobilé ke spotřebě a budou muset být staženy z prodeje," vysvětlil premiér. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předpokládá, že alkohol s nejasným původem bude pravděpodobně zlikvidován.

Lahve, které od pátečního zákazu stojí ve skladech, by mělo být podle záměrů vlády zřejmě možné distribuovat se starými kolky, pokud bude ověřen jejich původ. Kabinet ale uložil "ministrům zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu a ministru financí dopracovat opatření k uvolnění zadržených zásob", takže plány se ještě mohou změnit.

ČR má situaci pod kontrolou, říká premiér

Vláda chce, aby datum spuštění obou opatření bylo ke stejnému dni, to znamená příští středu. O opatřeních mají ministři informovat své kolegy v EU, která dnes zmínila možnost zákazu dovozu českých lihovin do ostatních zemí unie. Ministr Bendl bude o věci jednat se svými resortními kolegy v úterý. Nečas doplnil, že komunikovat o problematice bude intenzivně i ministerstvo zahraničí a úřad vlády. "Opatření, které děláme ve vazbě na nové lihoviny s novými kolky - byť se při vývozu nekolkuje - je velmi silným argumentem, protože ČR má tu situaci pod kontrolou," uzavřel premiér.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…