Ministři zahraničí EU budou řešit nápor migrantů

20.04.2015 6:42

Kvůli víkendové tragédii, kdy ve Středozemním moři zahynulo asi 700 běženců snažících se dostat do Evropy, se dnes ministři zahraničí zemí EU budou celou situací zabývat. O zařazení bodu požádala o víkendu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Ministři zahraničí EU budou řešit nápor migrantů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Původními tématy pravidelné lucemburské schůzky ministrů zahraničí osmadvacítky měla být situace v Libyi a Jemenu, ale především strategická diskuse o vztazích EU se zeměmi Latinské Ameriky a Karibské oblasti.

Itálie, která příliv uprchlíků ze severní Afriky už měsíce zvládá jen s obtížemi, by ráda, aby se tématem už tento týden zabýval mimořádný unijní summit.

Kromě Mogheriniové se dnes ministerské diskuse o migraci mimořádně zúčastní také eurokomisař pro vnitro a otázky migrace Dimitris Avramopulos.

Pokud se potvrdí počty obětí víkendové nehody, bude to jedno z největších neštěstí podobného typu za několik posledních desetiletí. Počet lidí, kteří jen od začátku letošního roku zahynuli během riskantní cesty do Evropy, zřejmě stoupne na více než 1500. Počty obětí výrazně narostly už v loňském roce, kdy se z několika stovek dostaly ke 3500.

Itálie zachraňovala do loňska uprchlíky v rámci své vlastní námořní operace Mare Nostrum. Od loňského roku ji nahradila evropská mise agentury pro ostrahu hranic Frontex.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…