Ministři zahraničí z V4 potvrdili finanční pomoc Libyi

29. 11. 2018 22:48

Ministři zahraničí takzvané Visegrádské skupiny se dnes v Bratislavě shodli, že jejich příspěvek do trustového fondu pro Afriku bude použit na podporu budování kapacit libyjské pobřežní stráže či posílení jižní hranice Libye. Ministři dále hovořili například o východním partnerství a dotkli se aktuální situaci na Ukrajině.

Ministři zahraničí z V4 potvrdili finanční pomoc Libyi
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák řekl, že ministři si pochvalovali dosavadní spolupráci v rámci V4, například v oblasti migrace. Zdůraznil, že podpora Libyi je konkrétní aktivitou, jíž V4 přispívá k řešení příčin migrace.

Lajčák potvrdil, že státy V4 poskytnou 35 milionů eur (přes 908 milionů korun) mimo jiné na posílení kapacity pobřežní stráže Libye včetně nákupu čtyř lodí a jejich údržby a také na námořní koordinační záchranné centrum. Část rozpočtu zvláštního fondu půjde na budování kapacit na západní a jižní hranici Libye. „Tento náš příspěvek slovenské předsednictví sdělí Evropské komisi,“ potvrdil Lajčák za předsednickou zemi V4.

Schůzky ministrů zahraničních věcí Slovenska, České republiky, Maďarska a Polska se za Česko zúčastnil ministr Tomáš Petříček. Ten uvítal dohodu na projektech, které evropští partneři společně realizují v Libyi, neboť podle něj mají vliv na bezpečnost a prosperitu evropských zemí.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl, že podobně jako s Libyí by měla V4 spolupracovat také s Tuniskem.

Petříček řekl, že V4 chystá i setkání s pobaltskými a severskými státy. „Považuji to za krok k posilování koaličního potenciálu V4 v EU,“ řekl český ministr.

Ministři dnes s ohledem na aktuální situaci kolem Kerčského průlivu vyjádřili podporu územní celistvosti Ukrajiny a vyjádřili podporu společnému stanovisku EU odsuzujícímu chování Ruska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…