Ministryně Benešová hájí Ištvana před Nečasem a sděluje zajímavost na Paroubka

30.07.2013 8:26 | Zprávy

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se prakticky hned po svém jmenování do Rusnokovy vlády dostala do centra dění. Díky svým pravomocem nad státním zástupcem Ivo Ištvanem, jehož zátah na Úřadě vlády odstartoval konec pravicové koalice, je neustále exkoaličními politiky vyzývána, aby si na Ištvana „posvítila“. Jenže Benešová to prý rozhodně nemá v úmyslu.

Ministryně Benešová hájí Ištvana před Nečasem a sděluje zajímavost na Paroubka
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Bývalý premiér Jiří Paroubek o ní nedávno prohlásil, že ji poznal jako nejlínější ženu ve svém životě, a dal to do souvislosti s jejím odvoláním z čela Nejvyššího státního zastupitelství v roce 2005. Podle Benešové však tehdy uváděl poněkud jiné důvody. „Když mě odvolával z funkce nejvyšší státní zástupkyně, tak s tím, že chce mít klid v justici,“ poznamenala v rozhovoru pro Blesk s tím, že její následovnice Renata Vesecká poté všem předvedla, co takový „klid“ znamená.

Jako ministryně byla vyzvána expremiérem Petrem Nečasem, aby iniciovala kárné řízení proti státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, který stíhá spojené kauzy šéfky Nečasova sekretariátu Jany Nagyové. Právě proto si Benešová myslí, že by zrovna on v této věci neměl nikoho k ničemu vyzývat. „Pana Nečase považuji za poněkud podjatého,“ říká k tomu. Ištvana prý rozhodně kárně stíhat nehodlá, protože kauza se nějakým způsobem vyvíjí a navíc vrchní státní zástupce podle ní není „žádný střelec od boku“.

O čem však v rámci své ministerské pravomoci zasáhnout do soudního rozhodování uvažuje, je podání stížnosti v kauze uplácení poslanců Věcí veřejných jejich vlivným kolegou Vítem Bártou. Právě v této kauze totiž soudy poprvé přišly se značně širokým výkladem poslanecké imunity, která se pak naplno projevila v případě trafikantů ODS. „Měl by se k tomu vyjádřit Ústavní soud. Ten by měl hranice a mantinely imunity vyhodnotit a dát jim jasné obrysy,“ myslí si ministryně. Právě přes již uzavřenou Bártovu kauzu by se podle ní mohla celá věc dostat k ÚS. „V podstatě na to půjdeme oklikou,“ prozradila.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…