Ministryně Benešová hájí Ištvana před Nečasem a sděluje zajímavost na Paroubka

30.07.2013 8:26

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se prakticky hned po svém jmenování do Rusnokovy vlády dostala do centra dění. Díky svým pravomocem nad státním zástupcem Ivo Ištvanem, jehož zátah na Úřadě vlády odstartoval konec pravicové koalice, je neustále exkoaličními politiky vyzývána, aby si na Ištvana „posvítila“. Jenže Benešová to prý rozhodně nemá v úmyslu.

Ministryně Benešová hájí Ištvana před Nečasem a sděluje zajímavost na Paroubka
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Bývalý premiér Jiří Paroubek o ní nedávno prohlásil, že ji poznal jako nejlínější ženu ve svém životě, a dal to do souvislosti s jejím odvoláním z čela Nejvyššího státního zastupitelství v roce 2005. Podle Benešové však tehdy uváděl poněkud jiné důvody. „Když mě odvolával z funkce nejvyšší státní zástupkyně, tak s tím, že chce mít klid v justici,“ poznamenala v rozhovoru pro Blesk s tím, že její následovnice Renata Vesecká poté všem předvedla, co takový „klid“ znamená.

Jako ministryně byla vyzvána expremiérem Petrem Nečasem, aby iniciovala kárné řízení proti státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, který stíhá spojené kauzy šéfky Nečasova sekretariátu Jany Nagyové. Právě proto si Benešová myslí, že by zrovna on v této věci neměl nikoho k ničemu vyzývat. „Pana Nečase považuji za poněkud podjatého,“ říká k tomu. Ištvana prý rozhodně kárně stíhat nehodlá, protože kauza se nějakým způsobem vyvíjí a navíc vrchní státní zástupce podle ní není „žádný střelec od boku“.

O čem však v rámci své ministerské pravomoci zasáhnout do soudního rozhodování uvažuje, je podání stížnosti v kauze uplácení poslanců Věcí veřejných jejich vlivným kolegou Vítem Bártou. Právě v této kauze totiž soudy poprvé přišly se značně širokým výkladem poslanecké imunity, která se pak naplno projevila v případě trafikantů ODS. „Měl by se k tomu vyjádřit Ústavní soud. Ten by měl hranice a mantinely imunity vyhodnotit a dát jim jasné obrysy,“ myslí si ministryně. Právě přes již uzavřenou Bártovu kauzu by se podle ní mohla celá věc dostat k ÚS. „V podstatě na to půjdeme oklikou,“ prozradila.

reklama

autor: jav

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rychle prozřel!“ Fiala urazil zemědělce, pak spěchal točit na farmu. Pozdě! Výprask je tu

21:25 „Rychle prozřel!“ Fiala urazil zemědělce, pak spěchal točit na farmu. Pozdě! Výprask je tu

Velký posměch sklízí na sociálních sítích premiér Petr Fiala pro svůj obrat. Ještě v týdnu se nevybí…