Miroslava Němcová: Pane prezidente, já nepřijdu

25.10.2018 9:50 | Zprávy
autor: vef

Poslankyně ODS Miroslava Němcová zaslala otevřený dopis prezidentu republiky, a to ve věci pozvání na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Mimo jiné v něm vrátila pozvánku na slavnostní recepci konanou na Pražském hradě.

Miroslava Němcová: Pane prezidente, já nepřijdu
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslava Němcová v Událostech, komentářích

"Ke stému výročí vzniku samostatného státu, k jehož hlavním pilířům patřila demokratická správa země a svoboda jeho občanů, jste přispěl tím, že neakceptovatelným způsobem rozdělujete celou naši společnost. Na oslavu významného milníku naší historie jste nepozval některé příslušníky akademické obce, představitele veřejného života, členy zákonodárného sboru. Jde zejména o ty, kteří mají výhrady proti způsobu, jakým vykonáváte svůj úřad," píše Němcová.

"Opakovaně a s rostoucí intenzitou se zpronevěřujete své přísaze, bez jejíhož složení byste se nemohl stát hlavou našeho státu. Dělením společnosti, které se stalo Vaším mocenským nástrojem, postupujete proti ideálům, jež byly vepsány do vínku naší společnosti před sto lety. Snaha hledat shodu, porozumění a toleranci kultivuje společnost v jakékoli dějinné etapě a patří mezi výsostné úkoly hlavy státu. Tato snaha nemusí být vždy úspěšná, ale rezignovat na ni, či dokonce jít proti ní, je závažným nepochopením prezidentských povinností," sdělila s tím, že i další Zemanovy kroky či projevy jsou v rozporu s tím, co ona považuje za zodpovědný výkon nejvyšší ústavní funkce v naší zemi.

"Ať již se jedná o zahraniční politiku, personální složení Vašeho úřadu, útoky na novináře, postup při jmenování vlád, či výroky, které by u Vašich demokratických předchůdců v prezidentské funkci byly nepředstavitelné. To jsou důvody, které mě i letos vedou k odmítnutí Vašeho pozvání," sdělila Němcová závěrem. Podle svých slov si výročí země, kterou miluje a je jejím domovem, připomene a důstojně oslaví jiným způsobem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

NATO

Tvrdíte, že pro USA nemá NATO smysl. Co pro nás? A kdo myslíte, že je dnes ten hlavní hegemon Čína nebo USA? Souhlasím s vámi, že Evropa to rozhodně není. Myslíte, že někdy bude? Jestli ano, tak my se toho asi určitě už nedožijeme, co myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

19:50 Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

Spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem dnes odpoledne svolal pochod na podp…