Mírový plán pro Ukrajinu. Rusům se líbí

25.04.2024 12:14 | Zprávy

Ruská agrese proti Ukrajině trvá už 792 dní a zatímco Rusové zabíjejí další a další ukrajinské muže, ženy i děti, neboť útočí i na civilní objekty, se objevily nejméně dva mírové plány. Ukrajinský mírový plán ještě z roku 2022 a čínský mírový plán z počátku roku 2023. A ten teď podle všeho prožívá renesanci. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ho označil za realistický.

Mírový plán pro Ukrajinu. Rusům se líbí
Foto: MZV RF
Popisek: Sergej Lavrov, ministr zahraničí RF

Na počátku roku 2022 vydal ruský prezident Vladimir Putin rozkaz k napadení sousední Ukrajiny. K ukončení války by tak stačilo, aby tentýž Vladimir Putin vydal rozkaz ke stažení svých jednotek z napadené země. A nastal by mír. Na tuto skutečnost upozornil opakovaně i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

A aby se zajistilo, že Ukrajina nebude Ruskem napadena podruhé, Zelenskyj ještě v roce 2022 představil desetibodový mírový plán.

Vedle toho představila dvanáctibodový mírový plán i Čína, a to pár měsíců po Zelenském, konkrétně v únoru 2023.

Agentura Reuters připomněla, že Spojené státy uvedly, že Čína se prezentuje jako mírotvorce, ale pracuje s ruským „falešným příběhem“ a nedokáže odsoudit jeho invazi.

Plán na jedné straně volá po respektování územní celistvosti států, ale na druhé straně neobsahuje bod, v němž by se Rusové museli zavázat, že opustí území Ukrajiny. Hovoří se v něm např. i o bezpečnosti jaderných elektráren.

Ale zdá se, že čínský mírový plán teď prožívá renesanci. Podporují ho Maďaři a  ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluví o čínském mírovém plánu jako o nejrealističtějším.  

„Tento plán byl kritizován za to, že je vágní... Ale toto je rozumný plán, který velká čínská civilizace navrhla k diskusi,“ nechal se slyšet Lavrov. Na jeho slova upozornila agentura Reuters.

Lavrov se má brzy setkat se svým čínským protějškem a prezident Vladimir Putin minulý měsíc řekl, že zváží cestu do Číny – na první zahraniční cestu svého nového šestiletého období.

Rusko říká, že je ochotno vstoupit do rozhovorů o Ukrajině, ale ty musejí odrážet to, co nazývá „novou realitou“ na místě, kde jeho síly ovládají necelou pětinu země a Moskva si nárokuje čtyři ukrajinské regiony za své.

Chvála čínského plánu poskytuje Moskvě způsob, jak dát najevo, že je otevřená hovořit o míru a zároveň útočit na Zelenského iniciativu, kterou Lavrov nazval „nabídkou, ze které si můžete vytáhnout, co chcete“.

Švýcarsko uvedlo, že uspořádá konferenci založenou na Zelenského plánu, ale Rusko označilo iniciativu za nesmyslnou a prohlásilo, že bez účasti Moskvy je odsouzeno k neúspěchu.

Americká zpravodajská stanice CNN upozorňuje, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se opakovaně obracel na komunistickou vládu v Pekingu, aby se zasadila o umravnění Ruska. Kupříkladu v Davosu Zelenskyj novinářům sdělil, že by si přál, aby se Čína zapojila do realizace ukrajinského mírového plánu.

Čína ale nevěnuje pozornost jen Ukrajině, ale i dění v Gaze. Jeho ministr zahraničí řekl, že země chce více kontaktů s Čínou na „všech úrovních“.

Mezitím se do mírových aktivit zapojuje i Maďarsko a staví se do pozice aktéra, který podporuje čínskou verzi mírového plánu.

„Mezi Čínou a Západem vzniká nový konflikt typu studené války. A Orbán chce hrát roli mostu mezi těmito dvěma. A je to také stále více o představě, že západní liberálně demokratický řád je před kolapsem a my musíme hledat nové modely, ať už v Rusku, ať už v Číně,“ řekl pro server Hlasu Ameriky analytik Peter Kreko.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Myslím si, že mírový, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 25.04.2024 12:55:28
plán, který by ukončil válku na Ukrajině, je vcelku jednoduchý. Rusku připadne naždy Krym a Donbas a Ukrajina nikdy nebude pomýšlet na vstup do NATO. Alespoň si ale zachrání svoji holou existenci. V opačném případě, když bude zcela nerealisticky trváno na úplném vítězství Ukrajiny a navrácení všech dobytých (resp. osvobozených) území, bude Ukrajině hrozit úplný zánik. Je to holt daň, kterou musí zaplatit za to, že naletěla na sliby západu a posílala své muže umírat za americké zájmy.

|  23 |  0

Další články z rubriky

„Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

15:46 „Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

Bývalá velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi promluvila o vládě Petra Fialy (ODS). Konkré…