Mise OBSE byla na Donbasu napadena palbou z granátometů

27.11.2014 8:11

Členové pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se na východě Ukrajiny znovu ocitli uprostřed přestřelky. Organizace to oznámila ve svém sídle. Při incidentu, který se stal ve středu v poledne, nebyl jen šťastnou náhodou nikdo zraněn. O podobném ohrožení pozorovatelů informovala OBSE už minulý týden.

Mise OBSE byla na Donbasu napadena palbou z granátometů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Luhanské a Doněcké oblasti sochy Lenina ještě stojí
reklama

Kolona vozidel OBSE byla ve středu napadena palbou z granátometů na silnici mezi obcemi Kirove a Šumy v oblasti kontrolované ukrajinskou armádou. O odpovědnosti za incident se zpráva OBSE nezmiňuje, palba byla ale prý vedena z jihovýchodního směru, tedy z míst ovládaných separatisty.

Auta mise okamžitě po útoku odjela zpět na základnu

Granát explodoval asi 150 metrů od kolony evropských pozorovatelů a krátce nato následovalo několik výstřelů z velkorážného kulometu. Auta OBSE místo okamžitě opustila a nepoškozená se vrátila na základnu mise.

Pozorovatelé OBSE ohlásili podobný incident už uprostřed minulého týdne, kdy se skupina vozidel nedaleko Doněcku dostala pod palbu uniformovaných ozbrojenců. U obce Marjinka se k vozidlům OBSE přiblížil nákladní automobil se znakem ukrajinské armády a jeden z vojáků směrem ke koloně OBSE vystřelil.

Podle Kyjeva jde o provokaci separatistů

Kyjev jakýkoli podíl ukrajinských vojáků na ohrožení evropských pozorovatelů vyloučil a incident z minulého týdne označil za provokaci separatistů.

OBSE vyslala na východ Ukrajiny několik stovek pozorovatelů, kteří mají dohlížet na dodržování příměří a kontrolovat situaci na rusko-ukrajinských hranicích. Ohlášené incidenty jsou první dva, k nimž od zahájení pozorovatelské mise na východě Ukrajiny došlo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…