Místo Koněva socha skřeta s obličejem Putina. Na třicet dnů

05.12.2022 20:02 | Kauza

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude třicet dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

Místo Koněva socha skřeta s obličejem Putina. Na třicet dnů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Kolář

Na bubenečském náměstí stála socha maršála Koněva do jara 2020. Radnice Prahy 6 ji nechala odstranit na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy padlo rovněž rozhodnutí, že pomník nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Místo nyní na čas zaujala Putinova socha, která má podle autora poukázat na viníka současného zdražování cen energií. Socha se zvednutou pravicí podle něj představuje Putina také v kombinaci s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, a vyjadřuje tak postoj, který ruský prezident zaujal.

Dílo s názvem Démon Ahriman, démon z perské mytologie, vzniklo při příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů. Znázorňuje absolutní zlo, doplnil k soše její autor.

Instalaci sochy i její následnou dražbu zorganizoval podnikatel Dalibor Dědek, který na počátku května vyhlásil kampaň Dárek pro Putina shromažďující peníze na zbraně pro Ukrajinu napadenou Ruskem. „Socha by měla vyslat signál do České republiky, že problém na Ukrajině stále trvá a je potřeba ho řešit. Druhý signál je pro Ukrajince, že jsme s nimi, a třetí by měl být do Ruska, že tak jak tady dříve stála socha maršála Koněva, který byl vnímán pozitivně, tak nyní svoji historii poplivali,“ uvedl dnes Dědek. Věří, že Putinova socha by se mohla vydražit za šestimístnou částku.

Na Twitteru pak k soše připsal: „Je to skřet s tváří Putina, který zavírá kohout. Proč? Aby si všichni připomněli, že za energetickou krizi může on.“

 

 

Socha Dostálovi trvala čtrnáct dnů a pracoval na ní dvacet hodin denně, řekl. Setkání uměleckých kovářů, při kterém socha vznikala, se pravidelně koná na hradě Helfštýn a účastní se ho umělci z celého světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…