Místo imáma přišel exekutor. Pražští muslimové mají velký problém, prodali jim mešitu. Víme, co chystají

25.01.2019 16:59

KAUZA Muslimská komunita v Praze 8 možná definitivně přijde o svou modlitebnu. Objekt muslimského a kulturního centra Alfirdaus totiž tamní náboženské obci prodal exekutor doslova pod nosem. Budovu kvůli dluhu 22 tisíc korun za nezaplacené energie vydražil za částku přesahující deset milionů. Muslimové sdružení kolem tamního imáma Badera Eknaifitha však tvrdí, že objekt má cenu alespoň dvojnásobnou.

Místo imáma přišel exekutor. Pražští muslimové mají velký problém, prodali jim mešitu. Víme, co chystají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muslimském centrum Alfirdaus v Praze

Nezaplatit včas dlužnou fakturu, kterou řešil exekutor, napodruhé se komunitě kolem muslimského a kulturního centra Alfirdaus v pražské Libni vymstilo.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 21043 lidí

Muslimům teď hrozí, že kvůli dluhu ve výši 22 tisíc korun (s exekuční přirážkou 35 tisíc korun) přijdou o modlitebnu, kterou v exekuční dražbě vydražili kupující za 10 milionů korun. Problém s nezaplacenou dlužnou částkou s rizikem exekuční dražby objektu přitom řešili již předloni. Tehdy se jim ovšem podařilo dluhy ve výši 85 tisíc zaplatit takříkajíc za pět minut dvanáct (dlužili společnosti FEDA, ocelové konstrukce s.r.o.). 

Nynější dlužnou částku i s poplatky ve výši 35 tisíc korun ovšem muslimové zaplatili až ve chvíli, kdy exekutor provedl dražbu nemovitosti a objekt ležící na pozemku městské části přiklepl nejvyšší nabídce. Budovu muslimského kulturního centra a modlitebny, která funguje již pátým rokem, vydražil investor zastoupený  právníkem Janem Myškou.

K exekuční dražbě došlo dle informací ParlamentníchListů.cz 8. Listopadu 2018. Muslimové své dluhy zaplatili 21. listopadu. Muslimové sdružení kolem imáma Badera Eknaifitha namítají, že o dražbě nevěděli, jelikož exekutor měl zaslat informace o dražbě a přihlášce k dražbě pouze do jejich datové schránky. Firma Manbel Alkera , která objekt provozuje, má navíc zapsanou adresu v Brně, která funguje pouze jako její virtuální sídlo.

Alfirdaus funguje už celkem pět let, nejen jako modlitebna ale i kulturní a jazykové centrum (v přízemí objektu je například neoficiální školka). Podle imáma Eknaifitha na páteční velké modlitby pravidelně dochází mezi třiceti až sedmdesáti věřících. Na některé svátky pak přichází až stovky lidí.

Imám Eknaifith v zázemí centra Alfirdaus sloužícím jako neoficiální školka (Foto: Hans Štembera)

Budovu muslimové získali od města a postupně opravili, přičemž do ní investovali peníze. Z toho důvodu nesouhlasí ani s desetimilionovou částkou, za kterou byl objekt vydražen. Cena objektu je podle nich dvojnásobná.  „Ten objekt má cenu 20 milionů,“ uvedl Imám s tím, že do něj muslimové investovali a svépomocí jej i rozšiřovali. Nějaký odhad ceny objekty podle muslimů prý proběhl, nicméně dle jejich názoru se na místo fyzicky odhadce podívat nepřišel. 

„4 října poslali přihlášku na dražbu ale jen do datové schránky a 6. listopadu pak narychlo provedli dražbu, sdělil Imám Bader naší redakci.  „Měli jsme fakturu na plyn 22 tisíc,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Imám. „Měli o ten barák zájem dlouho. Kdyby informovala paní exekutorka, že bude dražba„, tak bychom hned platili do pár dní. My jsme to věděli až 8. Listopadu, že je to prodáno,“ dodal Eknaifith.

Muslimové se odvolali s tím, že exekuce a dražba byly podle nich provedeny neprávem. O oprávněnosti dražebního prodeje tak nyní bude rozhodovat městský soud v Brně, kam kauza věcně přísluší.

Centrum Alfirdaus muslimové postupně rozšiřovali. Na snímku prostor nové modlitební místnosti určený pro větší akce (Foto: Hans Štembera)

Na názor se ParlamentníListy.cz zeptaly i muže, který mešitu na exekuční dražbě úspěšně koupil. Je jím renomovaný advokát Jan Myška, který rovněž figuruje jako 

statutární orgán v neziskové organizaci CARE (tedy její české pobočce) bojující s chudobou ve světě

 

„Jsem advokát. Zastupuji investora jako soukromá osoba a s ohledem na advokátní tajemství se k tomu nebudu vyjadřovat,“ sdělil ParlamentnímListům.cz právník Jan Myška, který muslimské centrum úspěšně vydražil. „Jsem advokát a tím říkám všechno,“ uvedl. Druhým přihlášeným do dražby podle výpovědí lidí z muslimského centra byla jakási církev.  .   

Detaily ParlamentnímListům.cz neprozradil ani exekutorský úřad pro Prahu 10, který věc řešil. „Nemůžeme k věci poskytovat informace. Jsme vázáni zákonem,“ sdělil naši redakci Tomáš Komárek, koncipient tamního exekutorského úřadu s tím, abychom se obrátili na exekutorskou komoru. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…