Místo rozhovoru dohadování. Mezi moderátorem ČT Takáčem a šéfem komunistů Filipem to pořádně jiskřilo

13.12.2018 20:36

Komunisti už nechtěli čekat, až se dostane na řadu jejich návrh na zdanění peněžních náhrad, které od roku 2013 dostávají církevní společnosti za majetek, o který přišly během komunistické vlády v Československu. Proto prosadili mimořádnou schůzi Sněmovny, která se konala dnes, a v lednu by se mohl návrh definitivně schvalovat. V Interview na ČT24 byl hostem předseda KSČM Vojtěch Filip (KSČM), který ze strany moderátora Daniela Takáče čelil jednomu argumentu za druhým.

Místo rozhovoru dohadování. Mezi moderátorem ČT Takáčem a šéfem komunistů Filipem to pořádně jiskřilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

V úvodu moderátor Takáč na Filipa udeřil, zda bylo nutné s mimořádnou schůzí ke zdanění státních náhrad církvím tak spěchat. „To nebylo, že jsme nechtěli čekat, vždyť my jsme čekali už dlouho,“ bránil se Filip a dodal, že ten tisk má číslo osmatřicet a je ještě z loňského roku. „Když prošel prvním čtením, tak jsme čekali tři čtvrtě roku na to, až se vůbec druhé čtení dostane na řadu. Čekali jsme první, druhou, třetí schůzi...,“ rozjel se předseda komunistů.

Takáč jej zarazil, aby znovu zopakoval svou otázku. „A ono to skutečně někam tak spěchá, tam je snad nějaké prodlení?“ zamračil se. „No samozřejmě, vždyť legislativní proces běžně trvá půl roku a my už jsme rok poté, co byl ten zákon předložen,“ napružil se už Filip.

Anketa

Myslíte si, že by ředitel René Zavoral měl v Českém rozhlase provést zásadní změny?

97%
3%
hlasovalo: 5504 lidí
„No proto se ptám, zda je tu nějaké prodlení. Tak to bude za rok nebo za půl, no,“ nenechal se odbýt moderátor, načež Filip kroutil hlavou, že kvůli tomu se ale akorát zase jeden rok nezdaní. „Někomu jde o to, aby se prostředky, které jsou vydávány ze státního rozpočtu, prostě nedanily. Přitom původní dohoda i u tohoto zákona, když přišel do prvního čtení, byla se zdaněním,“ připomněl důrazně Filip, že přesně v roce 2011 a 2012 debata o tom, že finanční náhrada bude daněna, existovala.

„Ten argument, proč se toto ale nedaní, je přece ten, že je to náhrada,“ oponoval mu promptně Takáč. „Je to náhrada za něco, co bylo sebráno a nevráceno,“ doplnil. „Tak, pane redaktore, když vy rozbijete auto, budete mít náhradu z vašeho pojištění, tak je to také příjem, který zdaňujete. Náhrada se prostě zdaňuje,“ argumentoval Filip.

„Výplata z pojistky se zdaňuje?“ otázal se udiveně moderátor. Na to Filip dále poukázal na příklad, kdy povodně v roce 2002 jeho manželce vyplavily celou ordinaci. „I tady byla finanční náhrada a tu pojistku si přece platí, je jejím nákladem, a to plnění z té pojistky tak bylo zdanitelným plněním. Přestože nemohla po povodních ordinovat, to musela danit,“ vysvětloval Filip dál.

Takáčovi tak doporučil, ať se pro pochopení jednoduše podívá na zdanění náhrad fyzickým osobám. „Když bylo zase výslužné pro policii a vojáky, taky je Kalousek zdanil,“ pokračoval Filip, kterého Takáč zarazil se slovy, že to je asi snad jiný případ. „Tady se po osmačtyřicátém stalo něco, co se podle těch, kteří zákon podporují, stát nemělo. Byla to křivda a ten zákon to jako křivdu hodnotí. Tohle se má danit?“ nechtěl se nechat přesvědčit Filipovými slovy moderátor.

Následně se tak předsedy KSČM otázal, jestli sám snad zpochybňuje, že tohle byla křivda. „Já jsem přesvědčen o tom, že ta náhrada za ten majetek představuje i náhradu majetku, který nikdy církev nevlastnila,“ zdůraznil Filip a zmínil, že nezpochybňuje, že část majetku církev měla skutečně ve vlastnictví, protože ji získala darem nebo tím, že něco nakoupila.

„Ale není pravda. Není pravda! Že všechen majetek byl majetkem církve. Největší zestátnění majetku všech církví provedl Josef II. a od té doby platilo, že církev je pouze správcem toho majetku. Vraťme se do první republiky, kdy církev spravuje majetek, který byl prohlášen za veřejný, a od té doby platila ta dohoda mezi církvemi a státem o tom, že počet církevních hodnostářů se dohaduje se státem a stát platí mzdy těm církvím,“ uvedl Filip.

Moderátor mávl rukou nad tím, že tak to bylo sice celá léta, ale upozornil Filipa, že by se dál rád bavil přímo o samotném vlastnictví. Na to zmínil, že Marek Benda ve Sněmovně argumentoval tím, že už když se nejenom tento zákon projednával, byla ve Sněmovně komise, která jednoznačně odpovídala na otázky, zdali církev byla vlastníkem.

„Říkala, že dokonce i za první republiky to byl naprosto menšinový názor, že by církev nebyla vlastníkem,“ zdůraznil Takáč. „Tohle není pravda, to tvrdí Benda. Já bych zase mohl vzít práci profesora Pavlíčka, který zná lépe právo než Benda,“ hřměl Filip a zdůraznil, že právě Pavlíček přesně popisuje, že šlo o veřejné vlastnictví, které měla církev většinou ve správě. „A nezpochybňuje, že dostala darem to či ono,“ poznamenal předseda komunistů.

„Tady je zkrátka o tom, že jestliže došlo k tomuto zákonu a my říkáme, že se ta náhrada daní, což není nic nenormálního, tak proč má někdo mít nezdaněný příjem. My navrhujeme zdanění finančního příjmu. Proč? Protože ne že stáhla žaloby proti státu, ale těch žalob církev podává ještě víc, přestože dostává na majetky finanční náhradu. Jestliže přijímám finanční náhradu, tak jak k ní mohu požadovat ještě vydání dalšího majetku, který je zastavěn?“ uzavřel předseda komunistů rozhořčeně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…