Místo zmocněnce pro lidská práva se nezruší, slíbil Sobotka. Jen zrovna není obsazené

09.02.2014 17:18

V nové koaliční vládě mají lidská práva spadat do správy ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera, který má právě lidská práva a rovné příležitosti v popisu práce. Místo vládního zmocněnce pro lidská práva nebude zrušeno, ale ani obsazeno, uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Místo zmocněnce pro lidská práva se nezruší, slíbil Sobotka. Jen zrovna není obsazené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka s Jiřím Dienstbierem
reklama

„Vláda vnímá oblast lidských práv a rovných příležitostí za jednu ze svých priorit. Zatímco předchozí vlády o problematice jen mluvily, my jsme nyní opět zřídili post ministra pro lidská práva, který se bude touto problematikou zabývat,“ řekl ministerský předseda pro zpravodajský internetový deník iDnes.cz. 

Ani ministr Jiří Dienstbier není pro zrušení úřadu vládního zmocněnce. „Přikláním se k tomu, aby byl spíše zachován. Není to teď ale zcela urgentní záležitost. Je potřeba to promyslet a nastavit tak, aby zájmy, které má hlídat jak ministr, tak zmocněnec, byly dobře hlídány,“ řekl ministr pro lidská práva.

V minulosti, když ve vládě zasedal i ministr pověřený dohledem nad dodržování lidských práv, úřad zmocněnce fungoval i nadále. Bývalá ministryně Džamila Stehlíková z vlády Mirka Topolánka míní, že by tento zvyk měl zůstat zachován. „Ta pozice je důležitá a zároveň rozdílná. Ministr předkládá návrhy na vládu a má hlasovací právo. Přes úřad zmocněnce zase jde velice rozsáhlá agenda. V situaci, kdy pozice ministr pro lidská práva není zakotvená v kompetenčním zákoně, tak další vláda opět může být bez něj. Proto je potřeba funkci zmocněnce zachovat. Není ale nutné s jeho výběrem spěchat,“ míní někdejší ministryně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zažila jsem Brežněva i pád KSČ... Tereza Spencerová o budoucnosti EU. A probrala Západ v současném světě: Blbý pohled

8:25 Zažila jsem Brežněva i pád KSČ... Tereza Spencerová o budoucnosti EU. A probrala Západ v současném světě: Blbý pohled

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Mnohým z nás, co jsme naplno zažili ještě poslední roky vlády KSČ, …