„Co znamená možnost vést dobrý život? Co jsou vlastně ty základní komponenty dobrého života? Podle studií amerického sociologa Charlese Murraye lidé potřebují mít práci, rodinu, kolektiv a potřebují nějaký vyšší princip. Ve chvíli, kdy tyto čtyři věci mají, tak odpovídají, že vedou šťastný život. Pokud je nemají, jsou frustrovaní a předávají to dále do společnosti. V dnešní době příliš aktivní stát bere lidem šance vést šťastné životy,“ řekl Pajonk na úvod besedy několika návštěvníkům valašskomeziříčského majálesu a sympatizantům Strany svobodných občanů v sále M-klubu.
Proměna společnosti
„V ČR zůstává reálná mzda stejná, ale ceny stoupají, HDP je záporné, roste státní dluh, nezaměstnanost. Je velká nezaměstnanost mezi mladými lidmi, to jim znemožní založit rodiny, to je problém v celé EU. Například země jako Botswana už předehnala Bulharsko. Roste asijský blok, Rusko, Latinská a Severní Amerika roste, ale Evropa ne. Otázkou je, jak se za posledních 20-60 let změnila společnost v Evropě,“ uvedl dále místopředseda Svobodných.
Každá doba a společnost podle něj má své hrdiny, kteří určují, jaké krédo společnosti se formuje. „V dnešní době máme Kapitána euro. Před čtyřiceti lety to byl kapitalista versus chudák dělník, dnes se to změnilo, máme třídu tvořivých, kteří jsou schopni prodávat své zboží na trhu. Na druhou stranu je nemalá skupina lidí, kteří se naučili efektivně získávat peníze ze státu a korporací,“ prohlásil. Příkladem je podle něj někdejší ministr financí Rusnokovy vlády a prezidentský kandidát Jan Fischer. „Protože v tom umí chodit, ví kam se obrátit. Jsou to lidé, kteří umí lobbovat,“ doplnil Pajonk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka