Místopředsedkyně Senátu: Paní ministryně Müllerová, vy čekáte na zázrak

16.04.2013 8:46

Poslední vývoj kolem sociálních karet je jen příliš dlouhé přetahování. Většina vládní koalice v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS) žádá zrušení sKarty. Nejlépe by to měla navrhnout sama ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Jenže její strana si zachování karty přeje. Má být použita k jiným účelům než těm původním. Je to ale čekání na zázrak, myslí si místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Místopředsedkyně Senátu: Paní ministryně Müllerová, vy čekáte na zázrak
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta
reklama

Původní plán pro sKarty – vyplácet přes ně veškeré sociální dávky – je pryč. Odmítli ho příjemci a opozice, teď i ODS. Lpění na zachování karet je proto udivující. Aby sociální karta od České spořitelny sloužila jen pro identifikaci, na to je poněkud nákladná. Premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny naznačil, že je dokonce třikrát dražší, než je běžné. To už vyvolává otázku, zda nedošlo ke korupci.

Všechny dávky by měly skončit přesně tam, kam jsou směrovány

Všechno, k čemu by se sKarty daly využít, lze pořídit levněji, jednodušeji a efektivněji. Horská má ale další důvod, proč jí karta vadí. Poukazuje na to, že řadu let vede školu Svítání, kde se vzdělávají mentálně i fyzicky postižené děti. Jejich rodiny jsou vesměs příjemci sociálních dávek.

„V napjaté situaci, kdy se stále rozšiřuje propast mezi sociálními potřebami a objemem finančních prostředků, které má stát k dispozici, je velmi důležité, aby všechny dávky byly využívány co nejadresněji a aby skončily přesně tam, kam jsou směřovány,“ míní Horská.

Čekat na nové využití pro sKarty, to je jako čekání na zázrak

Projekt sKaret to sliboval, ale když došlo k realizaci, přesáhly zápory na klady. V jiných zemích to funguje lépe. V zahraničí například fungují speciální dobíjecí karty, které lze použít jen v daných terminálech a lze za ně nakoupit jen určité zboží.

Čekat, až se najde nějaké využití pro sKarty, je čekání na zázrak. Spíš jen porostou náklady a žádný užitek z toho nebude. Koalice by měla najít odvahu ukončit projekt co nejdříve, zmenší se tím škody.

Přesto některé škody nepůjde napravit. Například důvěra v inovace systému, které jsou spíš chápány jako inovovaný způsob tunelování veřejných financí.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…