Mistrovství světa je tu. Rusy a Bělorusy nepustili na led! České hokejové legendy k tomu řekly své

13.05.2022 17:02 | Komentář

Ve finských městech Helsinky a Tampere dnes odstartovalo mistrovství světa v ledním hokeji. Česká reprezentace do něj vstoupí zítra soubojem s outsiderem z Velké Británie. Tento turnaj je přelomový a specifický v jednom ohledu. Chybí totiž národní týmy Ruska a Běloruska, a to kvůli invazi na Ukrajině.

Mistrovství světa je tu. Rusy a Bělorusy nepustili na led! České hokejové legendy k tomu řekly své
Foto: Jan Rychetský
Popisek: A pak Češi dali gól

Symbolické je, že přesně před rokem, před začátkem loňského šampionátu v lotyšské Rize, se v Česku řešilo ze všeho nejvíc rovněž právě Rusko.

Na základě zveřejnění kauzy Vrbětice došlo k velké diplomatické roztržce, následovalo vzájemné vypovězení diplomatů - a Rusové nás označili, tedy Českou republiku (společně s USA), za nepřátelskou zemi.

V této pozici se samozřejmě nacházíme i nyní, s tím rozdílem, že v ní už nejsme pouze my a Američané, ale v podstatě většina civilizovaného světa.

Náš prozatím poslední zápas se „Sportovci z Ruska“ (olympijský název ruské reprezentace, užívaný jako trest za dopingovou aféru na ZOH v Soči 2014) se odehrál před třemi měsíci na olympiádě v Pekingu a vyšel lépe české reprezentaci, která zvítězila 6:5 v prodloužení. Uvidíme, kdy bude Rusům umožněno, aby se společně s Bělorusy vrátili zpět na mezinárodní scénu, na které chybí poprvé po 60 letech. Lehké to rozhodně mít nebudou.

Anketa

Bojíte se Vladimira Putina?

2%
96%
hlasovalo: 17055 lidí
My to na oplátku zase nemáme ani trochu jednoduché, pokud jde o situaci v energetické politice.

Ostatně už před rokem prohlásil legendární český hokejista Jiří Holík: „jsem zvědav, až nám Rusové vypnou ropu a plyn a přestanou s námi obchodovat“. Zatím k tomuto černému scénáři nedošlo, ale i šampionát bez ruské účasti představuje pomyslný červený hadr, kterým máváme před očima milovníka hokeje Vladimíra Putina. Buď bude ruská propaganda mistrovství zcela ignorovat a bojkotovat, nebo se bude „vrtěti ruskými obyvateli“, aby uvěřili, že za všechno může imperialistický Západ.

Že mistrovství bez „Rusáků“ není ono, to slýcháme ze všech stran. Ale jak legendy typu Jiřího Holíka, Vladimíra Martince či Jozefa Golonky, tak čeští hráči, kteří si v této sezóně zahráli ruskou KHL, se shodují, že v tuto chvíli je geopolitická situace natolik vážná, že není jiné cesty, než poslat Rusko dočasně do hokejové izolace.

Česko není favoritem letošního mistrovství světa, tím jsou určitě především skandinávské země (Finsko, Švédsko), úroveň zámořských týmů Kanady a USA se podle jmen nezdá být tak silná jako tomu bylo v letech minulých.

Nový finský trenér Kari Jalonen, který přebral českou reprezentaci po Filipu Pešánovi a totálním krachu na ZOH v Pekingu, sklízí zatím zasloužené ovace.

Například jeden z jeho předchůdců na lavičce české reprezentace Alois Hadamczik k tomu říká: „Líbí se mi, že věci dostaly konečně řád, je to úplně jiný pohled, vidíme, že máme stále kvalitní hráče – je pouze potřeba s nimi umět pracovat, což podle něj Jalonen dokáže.

Alois Hadamczik věří, že český tým dokráčí letos až do finále. 

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42391 lidí
Pravdou ovšem je, jak podotýká další z bývalých českých trenérů nároďáku Vladimír Vůjtek, že vloni celá příprava vyšla výsledkově dokonce ještě lépe - 9 vítězných utkání se tehdy bralo jako pevný základ pro olympijskou medaili, hovořilo se o výborné kvalitě a vůli, ale výsledek byl nakonec tristní.

Vladimír Vůjtek českému týmu však věří, podle něj bychom letos už konečně měli po deseti hubených letech získat konečně medaili z MS. Tým na to podle něj určitě máme.

Bývalý vynikající hokejový reprezentační brankář Jiří Holeček je evidentně spíše skeptik nebo zkrátka realista, když tipuje, že čeští hokejisté obsadí na mistrovství světa až 6. místo.

Historicky největší stálice české, respektive československé reprezentace Jiří Holík uzavírá v optimistickém duchu.

„Já nechci tipovat výsledek, ale náš hokej na tom podle mě zase není tak špatně, jak se tu často říká, pořád jsou tu výborní hráči. V posledních letech jsme hráli na úrovni medaile, ale nezískali jsme ji. Naposledy nám uklouzla před třemi lety na světovém šampionátu v Bratislavě v roce 2019, kdy jsme prohráli právě s Rusy, přestože jsme byli tím lepším týmem. Takže je podle mě jen otázkou času, kdy se to štěstí přikloní zase na naši stranu.“

Doufejme, že v tom letošním roce se v českém týmu konečně potkají všechny nezbytné atributy, které rozhodují o konečném úspěchu či neúspěchu, a bez medaile se nevrátíme. Český hokej to potřebuje jako sůl.


Text pro ParlamentníListy.cz připravil Tomáš Procházka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Procházka

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…