Mladá antropoložka se vrátila ze studií v Londýně a začala soudit: Česká republika profituje z civilizační bělosti!

22.09.2020 16:19 | Zprávy
autor: AZy

Časopis Alarm přinesl článek sociální antropoložky Elišky Plíhalové, která vystudovala elitní školu v Londýně. Ta zde vzpomenula na nespravedlnost, kterou musela projít její romská spolužačka, odsoudila přízemní Českou republiku, která se tváří, že za kolonialismus nemůže, a ukázala, jak ani na západních univerzitách není zatím všechno krásně duhové. Kolektiv, pléna, lobbing, demonstrace.

Mladá antropoložka se vrátila ze studií v Londýně a začala soudit: Česká republika profituje z civilizační bělosti!
Foto: Vít Hassan
Popisek: Na demonstraci proti rasismu, nacionalismu a AfD

Plíhalová na začátku líčí zážitek ze základní školy, kdy její romská spolužačka byla přesunuta do zvláštní školy: „Když po pár měsících první třídy odvedli mou spolužačku Martinu Giňovou do speciálky, vůbec jsem nechápala, co se děje. Jednak mi Martina připadala jako každá jiná spolužačka, jednak jsem nerozuměla tomu, čemu dnes říkáme institucionální rasismus. Že by byly cesty předem vyšlapané tak, aby se po nich některým šlo lépe než druhým?“

Plíhalová se poté na rozdíl od své bývalé spolužačky dostala na dobrou školu v Londýně: „Já na rozdíl od Martiny byla bílé děcko s pohodlným dětstvím, které se díky svým privilegiím dostalo až na elitní školu do Londýna. Jako spoluzakladatelka kolektivu #SeligmanMustFall, který vzdoruje násilné historii katedry antropologie na London School of Economics and Political Science, jsem pronikla do globálního společenského hnutí odmítajícího pozici ‚univerzity‘ nejen jako koloniálního aktéra, ale i její pozici legitimního tvůrce vědění.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…