Mládek v Partii útočil na Babiše: S takovým koaličním partnerem ani opozici nepotřebujete

12.06.2016 11:55

Hosty nedělní Partie na Primě moderátora Tomáše Hauptvogela byli dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a opoziční politička Alexandra Udženija (ODS).

Mládek v Partii útočil na Babiše: S takovým koaličním partnerem ani opozici nepotřebujete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Prvním tématem rozhovoru byla chystaná reorganizace Policie ČR, která se stala jádrem sporu ve vládní koalici. 

„Musím říci, že se cítím nekomfortně toto komentovat,“ sdělil Mládek s tím, že s reorganizací policejních útvarů nemá zkušenosti. „Bude muset dojít k nějaké dohodě. Není vyloučeno, že je ohrožena vláda,“ pomyslel si Mládek.

„Jsou to předčasné úvahy,“ vyjádřila se k rozpadu vlády Udženija s tím, že se k ní dostala informace, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš z vlády odcházet nechce. „Policie je totální instituce, kde je daná hierarchie a nepatří tam dojmy a emoce,“ myslí si Udženija. Podle ní je nemilé, že do celé situace vstupují samozvaní protikorupční aktivisté či neziskové organizace. S tím, že by policie měla být řízena jako hierarchistická organizace, souhlasil i Mládek. Věří, že se vše důkladně probere na Bezpečnostní radě státu, která je svolána na úterý.

Hnutí ANO podle Mládka možná za sporem o reorganizaci policie skrývá jiný problém, kvůli němuž chce opustit vládu. 

„Je to kolorit hnutí ANO. Když se mu něco nelíbí, vyhrožuje odchodem z vlády. Jsem zvědavá, jak to dopadne. Jsou to silná slova, která do politiky nepatří a poukazují na neprofesionalitu hnutí ANO a na to, že hnutí je jen populistickým seskupením,“ podotkla Udženija s odkazem na zvažovanou rezignaci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). „O rezignaci se nemá mluvit. Buď se má rezignovat, nebo se nemá zmiňovat,“ rýpl si také Mládek.

Situace v OKD

Dalším tématem byla situace v OKD. „Musíme jednat s vedením OKD, kolik peněz potřebuje, aby zajistili minimální těžbu,“ řekl Mládek a zdůvodnil také nutnost insolvence. Firma podle něj potřebuje mimo jiné 400 milionů korun, aby získala pracovní kapitál. „Dvě stě osmdesát milionů potřebují na to, aby mohli těžit minimálně do konce roku,“ doplnil Mládek. Ani jedna z těchto částech však prý neřeší Důl Paskov. „Horníci jsou v OKD uvězněni, neboť si v kolektivní smlouvě dohodli 10,5 platu, a na to firma nemá,“ sdělil.

K jednomiliardové půjčce OKD se vyjádřila i Udženija. „Chápeme, že sociální demokracie má vůči společnosti černé svědomí. Nadstandardně se tak snaží řešit situaci v jedné soukromé firmě na úkor daňových poplatníků,“ nechala se slyšet s tím, že s vytvářením nadzaměstnanců zásadně nesouhlasí. Privatizaci OKD nazývá jako zpackanou. 

„Vyslovuji s tímto tvrzením zásadní nesouhlas,“ vyjádřil se Mládek. Privatizace OKD podle něj byla zahájena právě Občanskou demokratickou stranou.

„S takovými koaličními partnery už ani opozici nepotřebujete,“ rýpl si následně do hnutí ANO opět Mládek, a to v souvislosti s dohodou vůči OKD, jež není prozatím podepsána. Do té doby, než bude, Mládek prý nevěří, že se tak skutečně stane. Nahrál tím na smeč Udženije. „Opět se ukazuje, jak koalice nefunguje a škodí republice,“ dodala. Podle ní by byla vhodná rekvalifikace horníků, nesouhlasí však s přebíráním soukromé firmy do područí státu. S rekvalifikací souhlasí i Mládek, domnívá se však, že zaměstnanci si musejí odnést výplaty a případné odstupné. Na výplaty však podle něj nemá OKD ani příští měsíc.

Podnikatelské prostředí

Posledním tématem byly zákony, které současná vládní koalice schvaluje a na něž si stěžují drobní podnikatelé. „Jestli něco malé a střední firmy potřebují, potřebují poptávku, to je nejpodstatnější, a to se daří,“ odmítl kritiku Mládek.

„Nestabilní prostředí a neustálé represe,“ tak okomentovala současnou vládní politiku vůči podnikatelům Udženija. Zmínila například kontrolní hlášení, elektronickou evidenci tržeb, protikuřácký zákon či omezování provozní doby v obchodech. „To je těžká demagogie,“ podotkl ke zmíněným žebříčkům Udženiji Mládek. Podle něj se občanská demokratická strana zastává nepoctivých podnikatelů. Závěr debaty se tak zvrhl v hádku, kterou musel utnout Hauptvogel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …