Mnohé islámské státy jsou našimi spojenci, upozorňuje senátor Mezian

15.11.2014 11:13 | Zprávy

„Od počátku jsem každý den války považoval za krok k destabilizaci nejen oblasti Středního východu a k další radikalizaci např. ve smyslu vzniku takzvaného Islámského státu. Co se bude dít dále, nedokáži odhadnout. Bohužel neočekávám nic optimistického.“ Tak okomentoval dění na Blízkém východě Hassan Mezian (ČSSD), rodák ze Sýrie. V Česku žije ale již téměř 50 let a vystudoval zde i medicínu. V rozhovoru, který poskytl naší redakci, se rozpovídal nejen o problémech, které jsou spjaty s českým zdravotnictvím, ale také o důvodech, které ho vedly do politiky.

Mnohé islámské státy jsou našimi spojenci, upozorňuje senátor Mezian
Foto: Archiv
Popisek: Krajský zastupitel Ústeckého kraje MUDr. Hassan Mezian

Pane senátore, co pro vás osobně bylo největším překvapením uplynulých voleb a proč?

Z voleb všeobecně jsem rozčarován, a to hlavně z nižší volební účasti, kde menší procento voličů rozhoduje o většině, která se k volbám staví pasivně.

Tradičně jsou u nás ve volbách úspěšní zejména lékaři, a i vy sám jste původním povoláním lékař. Čím si vysvětlujete, že se těší takové oblibě a hlavně, že mají chuť kandidovat? Přeci jen funkce politika, na rozdíl od lékaře, je u nás dosti nepopulárním povoláním. A nelitujete někdy svého rozhodnutí kandidovat?

Také ne vždy vyhrávají volby. Lékaři jsou ve svých obvodech pod drobnohledem a jejich názory jsou lidem známy. Jejich životní kredit je též znám. Lékař, který není ve svém volebním obvodě oblíbený, nemá velkou šanci na úspěch.

Svou lékařskou praxi stále vykonávám. Politika pro mě není cílem, ale prostředkem k záchraně toho, co se dá. Ne všichni politici jsou poctiví, a jak správně uvádíte, nejsou oblíbení, ale sedět nečinně doma nám nepomůže. Je lepší rozsvítit svíčku než nadávat na tmu, proto jsem šel do politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

David Smoljak byl položen dotaz

Co by teda měla ČR a EU udělat?

Jak zajistit spravedlivý mír a jak Ukrajině garantovat bezpečnost? Mluví o tom dost politiků, ale já upřímně nevím, co má být tou garancí? Spravedlivý mír chápu, jen se tedy obávám, že k němu asi nedojde. USA chce kapitulaci Ukrajiny a EU proto spravedlivý (ani jiný) mír nedělá nic.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rakušan prokazatelně lhal“. Děsivé vzpomínky na střelbu na fakultě

16:42 „Rakušan prokazatelně lhal“. Děsivé vzpomínky na střelbu na fakultě

Spolek Věci zásadní v komentáři pro ParlamentníListy.cz připomíná dva roky od tragické střelby na FF…