Mocný ruský politolog odhalil tajemství úspěchu Vladimira Putina. Západ prý beznadějně zamrzl v minulosti

11.10.2014 8:03

Prezident moskevského Centra pro politické informace Alexej Muchin v textu publikovaném na stránkách prokremelského think tanku Valdai Club kritizuje snahu Západu neustále démonizovat ruského prezidenta Putina.

Mocný ruský politolog odhalil tajemství úspěchu Vladimira Putina. Západ prý beznadějně zamrzl v minulosti
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Démonizace Vladimira Putina velmi dobře zapadá do strategie amerického prezidenta Baracka Obamy, který v rámci své protiruské rétoriky vyhlásil `Studenou válku 2.0`. Místo vyprovokování celonárodního odporu či rovnou revoluce však bylo docíleno opaku a ruský prezident se naopak těší mimořádně vysoké podpoře svých spoluobčanů," upozorňuje Muchin.

„Zahraniční média a jejich duchovní otcové jednají jako za dob studené války a naprosto si neuvědomují nedávné politické a především ekonomické změny. Výsledkem jejich úsilí zatlačit Rusko do izolace je pouze nárůst nedůvěry vůči americké administrativě nejenom ve světě, ale i v samotných Spojených státech amerických. Jinými slovy, hlavním cílem této strategie je vyvinout na takové vůdce psychologický tlak. Aktuálním terčem se stal právě Vladimir Putin," tvrdí Muchin.

„Tuto praxi je třeba brát skutečně vážně. Ruská společnost je však takovým flagrantním nerespektováním zákona šokována, a proto se společně za nejvyšší autoritu v zemi postavila. To je ostatně důkazem, že v ruské společnosti doposud nepřevládli spotřebitelsky zaměření jedinci, kteří jsou ochotni se vzdát suverenity výměnou za kus parmazánu," míní Muchin.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Putin na začátku své politické kariéry vyznával liberální zásady. Vše se změnilo v únoru 2007, kdy přednesl v Mnichově svůj slavný projev, ve kterém se přihlásil k vlastenectví. Od této chvíle Putin začal budovat svůj obraz osvíceného konzervativce, díky kterému získal navrch v porovnání s většinou ostatních politiků, již se soustřeďují na sociální aspekty ekonomiky. Ve skutečnosti je právě toto tajemstvím Putinovy vysoké popularity v Rusku a v dalších zemích, kde je konzervatismus hluboce zakořeněn v národní tradici," odhaluje Muchin.

„Projekt znovuobnovení Sovětského svazu, jehož autorství je přisuzováno Putinovi, je z politického i ekonomického hlediska nesmysl. Což ruský prezident ostatně sám několikrát zmínil. Bylo by však jistě rozumné vytvořit zcela nový státní subjekt, jehož politika by byla založena na dobrých partnerských vztazích s jeho sousedy. Tato idea se stala trnem v oku obhájcům světového řádu, kteří národní identitu ponížili na `folklorní` úroveň," tvrdí Muchin.

„Vladimir Putin i Rusko se za posledních 15 let změnili. Soudě podle výsledků posledních prezidentských voleb většina Rusů tyto změny přivítala s povděkem. Za `neuvěřitelný zvrat událostí` či snad `obrovský kus štěstí` mohou výsledky těchto voleb považovat jen ti, kteří zapomněli, že ruský prezident spolupracuje s týmem podobně smýšlejících lidí, kteří po bouřlivých 90. letech přinesli Rusku úspěšnou obrodu a potřebný klid," má jasno Muchin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …