Mocný ruský politolog z Putinova okruhu navrhuje převratný krok. Co na to USA?

18. 9. 2015 12:32

Uznávaný ruský politolog Sergej Karaganov, který byl poradcem prezidentů Jelcina i Putina, navrhuje užší spolupráci mezi Eurasijskou unií a Evropskou unií. Podobný krok by prospěl oběma stranám. Otázkou však prý zůstává, jakým způsobem by se do tohoto projektu zapojily Spojené státy.

Mocný ruský politolog z Putinova okruhu navrhuje převratný krok. Co na to USA?
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Karaganov se ve svém komentáři vrací ke konfliktu na Ukrajině a konstatuje, že na něm nevydělala ani jedna ze znepřátelených stran. Zklamáni jsou podle něho ti, kdo si představovali, že se Ukrajina stane nedílnou součástí Západu a díky sankcím padne Putinův režim. Ale i Rusové, kteří se domnívali, že se naopak zhroutí Ukrajina a Rusko ke svému území připojí tzv. Nové Rusko. „Nejtragičtější na těchto oboustranně nereálných iluzích jsou oběti na lidských životech, jejichž počet od dubna 2014 vzrostl na více než šest tisíc. S trochou nadsázky se dá říci, že jsou obě strany připraveny bojovat do posledního Ukrajince,“ píše Karaganov, který dle svých slov od začátku upozorňoval na to, že Rusko na tomto konfliktu nemůže nijak profitovat.

„Rusko bylo dvě desetiletí tlačeno rozšiřováním Evropské unie a NATO do kouta. Rusové se tak domnívají, že mají při obhajobě svých zájmů jakousi morální převahu. Nyní hrozí, že současná patová situace povede mezi Ruskem a Západem k mnohem hlubší krizi. Přesto je nutné najít oboustranně akceptovatelné řešení krize. Západní politici nejenom, že ztrácejí klid a rozvahu, ale navíc znovu rozdělují samotnou Evropu. A to všechno se děje v době, kdy je celý kontinent i Rusko ohrožen expanzí islámského extremismu. Evropská unie se vedle toho aktuálně potýká s problémy migrace a integrace. Rusko se zase postupně vzdaluje eurocentrické kultuře a v oblasti hospodářství hledá eurasijskou alternativu.

Spojené státy v čele s prezidentem Barackem Obamou ruský politolog obviňuje z toho, že v důsledku jejich zahraniční politiky se Blízký východ zmítá v nestabilitě a hlubokých problémech. Podle Karaganova mínění se pět staletí trvající celosvětová dominance Evropy chýlí ke konci. „Bipolární svět ovládaný Spojenými státy na straně jedné a Sovětským svazem na straně druhé je minulostí a my se nyní nacházíme v multipolárním světě. Ve 21. století mohou získat dominanci dva bloky. Prvnímu z nich dominují Spojené státy se svojí snahou uzavřít Transpacifickou dohodu o partnerství a Transatlantickou dohodu o obchodu a investicích,“ poukazuje Karaganov.

Za druhou sílu, jež bude dominovat ve 21.století, považuje poradce ruských prezidentů eurasijský blok tvořený Čínou, Ruskem, Kazachstánem, Íránem a pravděpodobně také Indií. „Základy tohoto projektu byly položeny v květnu letošního roku dohodou o koordinaci mezi Ruskem vedenou Eurasijskou unií (EEU) a projektem Hedvábná stezka, jehož vznik zase inicioval čínský prezident Si Ťin-pching. Jeho cílem je provázat Čínu se zeměmi střední Asie a fakticky se tak přiblížit také k Západu,“ vysvětluje Karaganov a dodává, že je otázkou, jestli projekt „Velké Eurasie“ pomůže Evropě najít cestu ze současné slepé uličky v oblasti bezpečnosti. „Někteří evropští politici jistě budou raději podporovat posílení OBSE. Její image však byla vzhledem k roli ve studené válce a neschopnosti zajistit mír v období po jejím skončení značně poškozena,“ míní Karaganov.

Za vhodnou alternativu považuje mocný ruský politolog započetí dialogu mezi EU a EEU. „Eurasijská unie však sleduje užší vztahy s Čínou a dalšími partnery profitujícími na projektu Hedvábné stezky. Lepší variantou by ovšem bylo přizvat k tomuto projektu co nejdříve Čínu a eurasijské státy, aby mohl být vytvořen společný prostor od Šanghaje až po Lisabon. Evropské unii se po zapojení do Šanhgajské organizace pro spolupráci nabízí obrovský potenciál. Je zřejmé, že neúspěch starého systému vyžaduje nutnost pokusit se vytvořit nový. Žádný z těchto kroků by neměl sledovat upozadění role OBSE nebo NATO. Záleží v prvé řadě na tom, aby byly vyřešeny současné konflikty, anebo aspoň zmrazeny. Tomu by mohlo napomoci vytvoření nového rámce, jenž můžeme pracovně nazývat Velkou Eurasií. Je otázkou, jak do tohoto scénáře promluví Spojené státy. Doufejme, že je Washington připraven jednat zodpovědně,“ uzavírá Karaganov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dublin IV nám vnutí za každou cenu, to jsem slyšel v Bruselu. Czexit se blíží, přivezl nové informace senátor

9:50 Dublin IV nám vnutí za každou cenu, to jsem slyšel v Bruselu. Czexit se blíží, přivezl nové informace senátor

Místopředseda zahraničního výboru Senátu za ODS Tomáš Jirsa se v dnešním Právu vyjádřil k Czexitu. P…