Mohl navrhovat i trest smrti. Šéfprokurátor Stříž: John Bok odhalil zlo

13.07.2021 9:18

Vláda v pondělí jmenovala nového nejvyššího státního zástupce. Pavla Zemana nahradil jeho dlouholetý první náměstek Igor Stříž. Jeho jméno vyvolalo vlnu nevole hned na několika frontách veřejného prostoru. Podle předsedy spolku Šalamoun Johna Boka byl Stříž nejen komunista, ale také vojenský prokurátor, který mohl navrhovat trest smrti. Jeho jmenování tak považuje za plivnutí do tváře obětem komunistického režimu.

Mohl navrhovat i trest smrti. Šéfprokurátor Stříž: John Bok odhalil zlo
Foto: Repro XTV
Popisek: Předseda spolku Šalamoun, John Bok

„Pro mě to radostná zpráva není,“ okomentoval Bok jmenování nejvyššího státního zástupce s tím, že ho to ale zároveň nepřekvapuje. „V dané chvíli se reinkarnují lidé, kteří sloužili komunistickému režimu,“ kritizuje v DVTV. V otevřeném dopisu vládě pak spolek Šalamoun napsal: „Máme jednoznačně za to, že jmenování Igora Stříže do pozice nejvyššího státního zástupce je naprostým a hrubým plivnutím do tváře všem obětem komunistické zvůle.“ Bok to vysvětluje tím, že se podle něj jedná o plivnutí do tváře především těm, kteří odmítli nastoupit vojenskou službu a následně byli trestně stíháni. „Stříž pak žádal ty nejvyšší tresty,“ uvedl s tím, že byl nejen komunista, byl vojenským prokurátorem, který mohl navrhovat v době totality tresty smrti.  

Anketa

Vadí vám, že od 1. září by si neočkovaní měli pravidelné testy na covid-19 platit sami?

54%
42%
hlasovalo: 10155 lidí

„Když se podíváte do věcí, které on konal, tak byl velmi horlivý,“ přibližuje Bok jeho činnost s tím, že právě ta horlivost slouží zločinnému režimu. „Vykazuje některé dispozice, které určitě nepozbyl,“ hodnotí dále vlastnosti Stříže. Moderátora Martina Veselovského ale zajímá, zda má Stříž za sebou něco, co by ho profesionálně diskvalifikovalo z toho, být na pozici nejvyššího státního zástupce. „To nemohu posoudit,“ řekl Bok, a že z hlediska spolku Šalamoun ho diskvalifikuje jeho pozice nadřazenosti, arogance a nabubřelosti. „To je zcela závažné,“ prohlásil Bok a dodal, že být profesionálem nestačí.

Moderátora také zajímá, zda podle Bokova názoru povede Stříž soustavu státního zastupitelství ve stejném gardu jako Pavel Zeman. „Dokonce ve tvrdším,“ myslí si Bok a připomíná tendence Zemana prosazovat větší svobodu a volnost státních zástupců ovlivňovat věci, které jim nepříslušejí. Jeho nástupce bude podle Boka v sobě mít náturu vojenského prokurátora, kterým byl v minulém režimu.

Koalice SPOLU vydala prohlášení, že pokud by uspěla ve vládě, Stříže by ihned odvolala. „Souhlasím,“ vyjádřil Bok jednoznačnou podporu takovému kroku. A závěrem dodal, že podle jeho názoru Stříž nebude reflektovat na podněty na kárná řízení vůči jednotlivým státním zástupcům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …