Monarchisté si připomněli udělení samostatnosti českému státu císařem

28.10.2011 5:59 odp.

Výročí obnovené samostatnosti českého státu v pátek oslavila také Koruna česká (Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska). Monarchisté si ale připomínají, že samostatnost českému království udělil rakousko-uherský císař a poslední český král Karel I. již o dvanáct dní dříve, než Češi a Slováci vyhlásili samostatné Československo, řekl jejich předseda Václav Srb. Odmítají námitky historiků, že k tomu byl donucen válečnými okolnostmi.

Monarchisté si připomněli udělení samostatnosti českému státu císařem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Monarchisté také tvrdí, že byla republika vyhlášena nedemokratickým způsobem, protože o ní nerozhodli ani občané v referendu, ani o tom řádně nehlasoval parlament. Zpochybňují i "rozbití" Rakouska-Uherska, které bylo podle nich "po dlouhá staletí životaschopným kulturně a civilizačně jednotným geopolitickým prostorem", na "do značné míry umělé státečky", které se později staly snadnou kořistí nacistického Německa a bolševického Ruska. 

Stoupenci obnovy českého království se sešli už dopoledne na Malostranském náměstí, kde usilují o obnovu sochy rakousko-uherského maršála a českého šlechtice Jana Josefa Václava Radeckého z Radče. 

Odpoledne se sešli u sochy knížete Václava na Václavském náměstí, odkud šli průvodem přes ulici Na příkopě a dále Královskou cestou ulicí Celetnou, přes Staroměstské náměstí, Karlovou ulicí k soše císaře a krále Karla IV. na Křížovnické náměstí. Tam zazpívali hymnu rakousko-uherského mocnářství a odebrali se na loď, na které mají maketu sochy císaře Františka Josefa I.

Monarchisté usilují o to, aby se po Františku Josefu I. jmenovala v Praze alespoň jedna ulice, a o obnovu jeho pomníku u Hlavního nádraží, které kdysi neslo jeho jméno.


Čtěte dále:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: afk

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …