Monstrproces s exposlanci, finta s úniky z policie. Advokát Sokol odhaloval, jak dnes funguje justice

10.06.2014 19:04

O důvodech, které vedly ke vzniku Unie obhájců ČR, diskutovala v dnešních 20 minutách Radiožurnálu moderátorka Helena Šulcová s jejím prezidentem, známým advokátem Tomášem Sokolem. Ten uvedl, že kritika Unie obhájců se zaměřuje na ty státní zástupce, kteří zahajují trestní řízení, ačkoliv je zřejmé, že je od počátku protiprávní.

Monstrproces s exposlanci, finta s úniky z policie. Advokát Sokol odhaloval, jak dnes funguje justice
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Advokát Tomáš Sokol odchází od soudu

Podle Sokola je problematických asi deset procent trestních řízení. „Dochází k chybám, kdy od začátku bylo trestní řízení protiprávní. A soud nakonec skutečně konstatuje jeho protiprávnost,“ poznamenal Sokol s tím, že u nás to vypadá, že i když se v tomto směru udělá chyba, může se po čase opakovat znovu.

Moderátorka upozornila, že většina členů Unie obhájců hájila lidi z kauzy Nagyová. Sokol k tomu řekl, že jde zřejmě o náhodu. Nicméně kritizoval státní zastupitelství ohledně toho, že bylo zahájeno trestní řízení vůči třem bývalým poslancům (zřejmě šlo o bývalé poslance ODS Fuksu, Šnajdra a Tluchoře). Podle Sokola bylo zbytečné, aby tito lidé byli ve vazbě. „Trestní řád umožňuje vznést dotaz na Nejvyšší soud, který v té věci může odpovědět,“ poznamenal prezident nově vzniklé unie s tím, že nechápe, proč státní zástupci v této věci udělali monstrproces. Kdyby vznesli na NS dotaz, mohli to, že v tomto případě bylo stíhání exposlanců nezákonné, vědět „o dva, tři měsíce dříve“.

Zveřejnění odposlechů nebylo ve veřejném zájmu

Sokol také kritizoval zveřejnění odposlechů Petra Nečase a Jany Nagyové, neuznal ani argument, že byly zveřejněny ve veřejném zájmu. Poukázal na to, že Nečas ani Nagyová už prakticky rok ve veřejných funkcích nepůsobí, a proto „s ročním odstupem ztrácí pocit společenského zájmu“.

Podle Sokola také žádný z obviněných v kauze Nagyová nemohl mít zájem na zveřejnění odposlechů. Moderátorka ale oponovala v tom, že noviny otiskly odposlechy teprve poté, co se s nimi seznámili advokáti, což nasvědčuje tomu, že je nechali uniknout právě advokáti.

Sokol si ale myslí, že je to přesně naopak. Prý, kdyby policisté chtěli nechat zmíněné materiály vypustit na veřejnost, počkali by si právě na to, až s nimi budou seznámeni obvinění, a pak by odposlechy nechali uniknout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pojďte vyhnat babičku, co prodává ozdoby!” Pořádá vánoční trhy. Má to vymyšlené

15:41 „Pojďte vyhnat babičku, co prodává ozdoby!” Pořádá vánoční trhy. Má to vymyšlené

Vánoční trhy bez podmínek navzdory vládnímu zákazu a proti diskriminaci malých podnikatelů. Jiří Jan…