Moody's: Politická nejistota neohrožuje úvěrovou spolehlivost ČR

31.10.2013 11:50

Navzdory politické nejistotě zůstává v České republice podle mezinárodní ratingové agentury Moody's riziko rozpočtových propadů nízké a úvěrová spolehlivost se nemění. Možnost opakovaných parlamentních voleb je sice stále pravděpodobnější, ale hlavní politické strany se podle Moody's nevzdávají úmyslu udržet ve střednědobém horizontu rozpočtový deficit pod tříprocentní hranicí hrubého domácího produktu.

Moody's: Politická nejistota neohrožuje úvěrovou spolehlivost ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Parlamentní volby v Česku neskončily natolik výrazným výsledkem, aby uzavřely měsíce politického patu, konstatuje agentura v prohlášení, jež dnes zaslala ČTK. Vzhledem k roztříštěnému Parlamentu lze očekávat obtížné a dlouhé vyjednávání o vládní koalici. To pravděpodobně prodlouží politickou nejistotu, jež v několika posledních měsících negativně ovlivňovala nálady v ekonomice.

Agentura upozorňuje na rostoucí pravděpodobnost, že volby v Česku se mohou počátkem příštího roku opakovat, pokud se nepodaří vytvořit vládu. "Věříme ale, že riziko rozpočtových propadů pro rok 2013 je nízké a že hlavní politické strany zůstávají věrné záměru držet ve střednědobém horizontu rozpočtový deficit pod hranicí tří procent HDP," konstatuje zpráva.

Potvrzuje zároveň dřívější názor agentury, že navzdory dlouhému období politické nestability, jež může zpomalit rodící se ekonomické oživení, zůstává úvěrová důvěryhodnost České republiky nedotčena. Tento závěr podle Moody's podporují i "dřívější výrazné projevy rozpočtové zdrženlivosti".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…