Moravec jen koukal, jak se Cyril Svoboda rozjel: Odvolat generálního tajemníka NATO. Tálibán Západ neporazil, utekli jsme

05.09.2021 15:16

Zavřít hranice EU! Odvolat generálního tajemníka NATO. Exministr zahraničí v barvách KDU-ČSL a dnes poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) se u Václava Moravce pořádně rozjel. Naproti němu seděl senátor Pavel Fischer. Pánové se shodli, že NATO z Afghánistánu odcházet nemělo. Cyril Svoboda také vyprávěl o dopisech, které si teroristé píší mezi sebou. Fischer tepal Babišovu vládu.

Moravec jen koukal, jak se Cyril Svoboda rozjel: Odvolat generálního tajemníka NATO. Tálibán Západ neporazil, utekli jsme
Foto: Screen ČT24
Popisek: Pavel Fischer a Cyril Svoboda v Otázkách Václava Moravce

Anketa

Co si myslíte o slovním útoku Andreje Babiše mladšího?

hlasovalo: 18220 lidí

Polsko je připraveno vyhlásit nouzový stav, a to právě kvůli uprchlíkům a migrantům, které do Běloruska vozí z Afriky, z Blízkého východu a dalších koutů světa diktátor z Minska Alexandr Lukašenko.

„Je to ohrožení i pro Českou republiku,“ pravil Fischer.

Cyril Svoboda konstatoval, že běloruský diktátor nemá takovou moc, aby ohrozil EU. Ale aby se tak nestalo, Západ musí stát v jednotném šiku. „Já si vzpomínám, když jsem byl ministrem zahraničí, že jsem nechtěl dát Lukašenkovi vízum na návštěvu NATO. Tehdy na mně klečel i generální tajemník a říkal: ‚Musíš.‘ Ale já jsem říkal: ‚No nemusím,‘ “ vyprávěl Svoboda.

Pokud jde o samotnou hranici EU, ta se musí podle Svobody tvrdě hájit.    

„Ta hranice se musí zavřít. Lukašenko musí vědět, že touto cestou vydírat Evropu nemůže. Také on už některé ty migranty vrací zpět, protože buď se o ně musí postarat on sám, což se mu nechce, nebo narazí na zavřenou hranici EU, ale to je správně,“ hřímal Svoboda před kamerou. „Jakmile se couvne, tak Lukašenko pošle další letadlo. A EU musí Lukašenkovi říct: ‚Kamaráde, tobě necouvneme,‘ “ vysvětloval dál.

„Lukašenko není sám. To si musíme uvědomit. Má podporu z Moskvy, z Pekingu,“ upozorňoval také Svoboda.

Fischer dával v tomto směru Svobodovi za pravdu.

„Neexistuje žádné základní lidské právo, že si každý smí určit, kde chce bydlet,“ pravil Fischer v narážce na fakt, že nikdo nemůže čekat, že bude vždy a za všech okolností v EU přijat s otevřenou náručí. A když si Lukašenko migranty přivezl, má se o ně podle Fischera také postarat.

Ale pokud jde např. o uprchlíky před válkou, je to situace úplně jiná. Těm je podle Fischera třeba poskytnout humanitární pomoc. V tomto smyslu jasně hovoří i mezinárodní právo.  

Fischer také varoval, že smlouva mezi Tálibánem a USA, kterou uzavíral ještě Donald Trump, nám možná vytváří problém do budoucna, protože podle tohoto modelu může o uznání žádat kde kdo.

Další problém vidí v tom, že Tálibán dostává v demokratickém světě příliš mnoho prostoru.

„Donald Trump dneska nemůže mít účet na Twitteru. Byl zakázán. Mluvčí Tálibánu tam má přes 250 tisíc sledujících a vysílá celému světu demokratickému a svobodnému, jaká je vize Tálibánu pro budoucnost. To je přeci skandál,“ rozčílil se Fischer.

Když dostal znovu slovo Svoboda, dal najevo, že odchod NATO z Afghánistánu považuje za chybu. Má prý jasný názor i na to, co měli na tento nápad říct Američanům ostatní členové NATO. „Já bych teda okamžitě měnil generálního tajemníka NATO,“ volal ve studiu ČT.

„Já bych řekl, že po bitvě je každý generálem. Já tady v tomto smyslu nebudu příliš mluvit,“ ozval se v jednu chvíli Fischer.

„Já bych o tom minimálně žádal debatu,“ doplnil ještě Svoboda s tím, že odchod z Afghánistánu stál na politickém rozhodnutí, ale těmto politikům měli říct vojáci a tajné služby, že odchod z Afghánistánu opravdu není dobrý nápad. „Mně tedy vážně vadí, že ti lidé nekřičeli, že se to musí udělat jinak. Ti, kteří tam sloužili, tak mlčeli. Já jsem neslyšel nikoho z toho aparátu‚ kdo by řekl: ,Pozor, tohle nedělejte, tohle se vám vymstí, protože tady jde i o naši bezpečnost,‘ “ kroutil hlavou Svoboda.

Konstatoval také, že armády NATO teroristé neporazí. „Jako je ani Tálibán neporazil. Západ si pouze rozhodl sám o sobě a utekl,“ pravil Svoboda. Utekl a nechal teroristům na místě špičkovou techniku, což Svoboda považuje za nepřijatelné. Teď si teroristické organizace jako Hamás a další budou myslet, že si mohou dovolit mnohem víc. „Oni si dokonce píší dopisy a gratulují si, já to vidím na internetu,“ vysvětloval Svoboda.

„To, že se tady obchodovalo i s teroristy, že se prodávalo komukoliv cokoliv, tak to jednoho dne musí skončit,“ pokračoval ve slovní palbě Svoboda.

Fischer nakonec konstatoval, že by si do svědomí měla sáhnout i česká vláda, protože bezpečnostní komunita varovala před tím, co se dělo v Afghánistánu, ale premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a ministr obrany za ANO Lubomír Metnar nebo ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dlouho nic nedělali. Podle Fischera trestuhodně jednali až na poslední chvíli. „Tohle bych vládě vyčítal,“ pravil nakonec senátor.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Zuna byl položen dotaz

EURO

V čem by podle vás pro nás měla být výhoda brát mzdy v Eurech? Já nevím, ale nežijete v úplně jiném světe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…