Moravec kritizoval Babiše, že nepřišel do studia. Ve stejnou chvíli ministr zveřejnil zásadní text

07.05.2017 12:42

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) dnes bez jakékoliv reakce nevyužil pozvání do pořadu Otázky Václava Moravce České televize a nepřišel. Přítomni tak byli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda KSČM Vojtěch Filip, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Místo pro Babiše zůstalo prázdné. Moravec jej dokonce prostřednictvím kamer vybídl, že může ještě dorazit, on sám prý na pozvání nereagoval a jeho mluvčí nevěděl, zda předseda hnutí ANO dorazí. Na facebookovém profilu Andreje Babiše se pak přesně s úderem začátku pořadu objevilo obsáhlé vyjádření.

Moravec kritizoval Babiše, že nepřišel do studia. Ve stejnou chvíli ministr zveřejnil zásadní text
Foto: Archiv PL
Popisek: Rozhovor s Andrejem Babišem

„Ahoj lidi, rozhodl jsem se, že dnes nedorazím do Otázek Václava Moravce. Uvědomil jsem si, jak to tam bude vypadat. Pět lídrů parlamentních stran a pan Moravec? To je šest proti Babišovi. Co bych tam s nimi dělal? Proč bych je nechal opakovat pořád dokola ty stejné lži, na které nechtějí slyšet odpovědi?“ zeptal se velmi přátelsky Babiš.

Zároveň uvedl, že si konečně poslechl nahrávky s redaktorem Markem Přibilem z MF Dnes, o nichž se hovoří jako o ovlivňování deníku, a že udělal chybu. „I když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,“ řekl kajícně Babiš. Vadí mu však, že nikdo neřeší, že je dlouhodobě sledován a odposloucháván. 

„Nikdo neřeší, že to může být obrovské bezpečnostní riziko pro stát, protože tady někdo ilegálně odposlouchával ministra financí a vicepremiéra naší země. Nikdo neřeší, že by to mohlo být na zakázku kmotrů a tradičních politických stran, jako součást kontinuální kampaně s cílem odstranit mě z politiky,“ posteskl si a poukázal, jak novináři v minulosti přistoupili k únikům e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky. „Říkali, že psát o tom je neetické,“ podotkl. 

„Proč byly zveřejněny ty odposlechy právě teď? Na ministerstvu školství, které ovládá ČSSD, zasahovala policie, a jak to vypadá, byla tam megakorupce. Nejbližší kamarádka ministryně a její náměstkyně je obviněná a je ve vazbě. Rozhodovala o rozdělování peněz do sportu. Řídil ji blízký přítel premiéra a další člen ČSSD, Karel Březina, už jednou odsouzený. Další do party, Miroslav Pelta, se kterým premiér rád chodil na fotbal – a radní za ODS se šílenou pověstí – s těmi dotacemi kšeftoval a je ve vazbě taky. A tohle se musí něčím překrýt. Tak najednou vyplavou ilegálně pořízené a sestříhané moje odposlechy, které jsou pořízené už v minulém roce. A najednou už se korupce ČSSD neřeší. Krade se dál, ale tohle média nerozčiluje, tohle nikdo řešit nechce,“ poznamenal Babiš.

Posteskl si také nad tím, že proti němu jdou všichni. „Premiér mě obviňuje z mocenského paktu s prezidentem. Koaliční smlouva ho nezajímá. Přitom on uzavřel pakt s Kalouskem a už dlouho spolu skvěle spolupracují. Tady už fakt není žádná levice a pravice. Oni pouze nechtějí přijít o vliv a moc. A neštítí se přitom spolupracovat s bývalými policajty, experty na odposlechy a najmout novináře, aby mě odposlouchával,“ sdělil s tím, že on se však nevzdá. 

„A nemluvím teď o funkci ministra financí. Na té nelpím. I když není důvod mě odvolat a na všechno jsem odpověděl, i na otázky, které mi nebyly zaslané. Mluvím o boji proti mým soupeřům. Tradičním politikům. Nenechám se zastrašit, nenechám se vyhnat, ani mi to neznechutí. Jo, pracujou na tom. Politici, média, kmotři, co dřív dlouhé roky tahali za nitky zezadu. A i když mě teď premiér popravil, já ten boj nevzdám a budu s těmi korupčníky bojovat dál,“ uzavřel.

Celý příspěvek Andreje Babiše: 

Ahoj lidi, rozhodl jsem se, že dnes nedorazím do Otázek Václava Moravce. Uvědomil jsem si, jak to tam bude vypadat. Pět lídrů parlamentních stran a pan Moravec? To je šest proti Babišovi. Co bych tam s nimi dělal? Proč bych je nechal opakovat pořád dokola ty stejné lži, na které nechtějí slyšet odpovědi?

Jasně. Teď budou mít nabito. Pomohl jsem jim. Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to.

Všimněte si ale, jak k tomu přistoupili novináři. Nikdo tady neřeší, že jsem dlouhodobě sledován a odposloucháván. Nikdo neřeší, že to může být obrovské bezpečností riziko pro stát, protože tady někdo ilegálně odposlouchával ministra financí a vicepremiéra naší země. Nikdo neřeší, že by to mohlo být na zakázku kmotrů a tradičních politických stran, jako součást kontinuální kampaně s cílem odstranit mě z politiky.

Asi pamatujete, že když někdo zveřejnil maily premiéra Sobotky, dávali od toho novináři ruce pryč. Říkali, že psát o tom je neetické. I když z toho vyplývalo, že ČSSD ovlivňuje předvolební průzkumy veřejného mínění, výběr ředitele Českého rozhlasu, ovlivňuje Deník Referendum, od kterého to přebírají další média, a prosazuje svoje lidi do mocenských struktur. To na mě je úplně jiný metr. Od rána do večera to jedou v televizi. Útočí na mě. Ale co se divím, když tradiční strany fungují stylem „vrtěti psem“.

Proč byly zveřejněny ty odposlechy právě teď? Na ministerstvu školství, které ovládá ČSSD, zasahovala policie a jak to vypadá, byla tam mega korupce. Nejbližší kamarádka ministryně a její náměstkyně je obviněná a je ve vazbě. Rozhodovala o rozdělování peněz do sportu. Řídil ji blízký přítel premiéra a další člen ČSSD Karel Březina, už jednou odsouzený. Další do party, Miroslav Pelta, se kterým premiér rád chodil na fotbal - a radní za ODS s šílenou pověstí - s těmi dotacemi kšeftoval a je ve vazbě taky. A tohle se musí něčím překrýt. Tak najednou vyplavou ilegálně pořízené a sestříhané moje odposlechy, které jsou pořízené už v minulém roce. A najednou už se korupce ČSSD neřeší. Krade se dál, ale tohle média nerozčiluje, tohle nikdo řešit nechce.

A mě obviňuje premiér Sobotka, co nikdy nedokázal uspokojivě vysvětlit, kde vzal peníze na nákup svého bydlení? Obviňovat mě bude ministr Chovanec, který si koupil byty od dodavatele aut na svém ministerstvu.

Jdou teď proti mně všichni. Vidí, že máme skvělé výsledky na ministerstvu financí a chtějí mi znemožnit dokončení mandátu.

Premiér mě obviňuje z mocenského paktu s prezidentem. Koaliční smlouva ho nezajímá. Přitom on uzavřel pakt s Kalouskem a už dlouho spolu skvěle spolupracují. Tady už fakt není žádná levice a pravice. Oni pouze nechtějí přijít o vliv a moc. A neštítí se přitom spolupracovat s bývalými policajty, experty na odposlechy a najmout novináře, aby mě odposlouchával.

Já vám proto chci říct, že to nevzdám.

A nemluvím teď o funkci ministra financí. Na té nelpím. I když není důvod mě odvolat a na všechno jsem odpověděl, i na otázky, které mi nebyly zaslané.

Mluvím o boji proti mým soupeřům. Tradičním politikům. Nenechám se zastrašit, nenechám se vyhnat, ani mi to neznechutí. Jo, pracujou na tom. Politici, média, kmotři, co dřív dlouhé roky tahali za nitky zezadu.

A i když mě teď premiér popravil, já ten boj nevzdám a budu s těmi korupčníkům bojovat dál.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyděšený Fiala: Proč hned po volbách nastoupil na Babiše? Podle Bobošíkové už je jasno

18:30 Vyděšený Fiala: Proč hned po volbách nastoupil na Babiše? Podle Bobošíkové už je jasno

Reakce na výsledek volby prezidenta jasně ukázala, kdo je kdo. Petr Pavel zvítězil, Andrej Babiš pro…