Moravec „prohluboval znalosti“ školákům, ti pak psali o trollech z Trikolóry. Když se hnutí ohradilo, schytalo to od Šafrova fóra

01.07.2019 13:27

Tvůrci obsahu sociálních sítí Gymnázia Na Zatlance si tropí žerty z hnutí Trikolóra Václava Klause. Na „zdi“ gymnázia uveřejnili fotografii moderátora Václava Moravce s provokativním textem. Hnutí Trikolóra se brzy ozvalo s odpovědí. A všechno dohromady okořenil server Pavla Šafra Forum 24.

Moravec „prohluboval znalosti“ školákům, ti pak psali o trollech z Trikolóry. Když se hnutí ohradilo, schytalo to od Šafrova fóra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího
reklama

Venku je teplo jako v peci a pořádné horko panuje na sociálních sítích. O rozruch se postaralo Gymnázium Na Zatlance na Praze 5, které uveřejnilo fotografii, na které u školní tabule stojí moderátor České televize Václav Moravec. Obrázek navíc doprovodil provokativní text.

„Chcete vědět, jak reagují vaši žáci na nálet trollů z IVČRN, Trikolóry apod.? Pochlubte se na FB, že u vás učí mediální výchovu Václav Moravec. Studenti nás potěšili a lektorovi děkujeme!“ stojí na twitterové stránce gymnázia, aniž by bylo vysvětleno, proč hnutí Trikolóra poslance Václava Klause mladšího dostalo nálepku trollů.  

A hnutí Trikolóra se opravdu ozvalo. Pozastavilo se nad tím, že gymnázium, které by mělo být politicky neutrální, nálepkuje řádně zaregistrované hnutí negativní nálepkou „trollů“ a vyjádřilo obavu, že i prostřednictvím osobitého moderátora ČT byl studentům podsouván „jediný správný názor“.

„Moderátor veřejnoprávního média Václav Moravec učí na státním Gymnáziu Na Zatlance možná i vaše děti, kdo je pokrokový a kdo naopak. Něco takového je pro nás neakceptovatelné. Jeho osobitá ‚výchova‘ již nese své ovoce. Samotné pražské gymnázium nazývá např. příznivce hnutí Trikolóra ‚trolly‘. Vzdělávací instituce by měla poskytovat prostor pro svobodnou diskuzi, nikoli vnucovat ‚jediný správný názor‘. Utvářet si své postoje musejí žáci a studenti na základě nefiltrovaných informací,“ stojí na facebookových stránkách hnutí Trikolóra.

Trikolóra hodlá situaci řešit a hodlá bojovat za svobodu škol. „V příštích dnech se budeme tímto případem zcela určitě zabývat. Školy musejí zůstat svobodné!“

Výměnu názorů zaregistroval i server Forum24.cz Pavla Šafra. Editorka webu Johana Hovorková ve svém textu napsala, že hnutí poslance Klause útočí na Václava Moravce, protože si dovolil „učit na gymnáziu“. A dodala, že hvězda České televize je napadána často. Naposledy prý v neděli po ostré debatě s předsedou vlády Andrejem Babišem před televizními kamerami. Zatímco část veřejnosti moderátorovi tleskala za to, že nedovolil premiérovi utíkat z odpovědí na položené otázky a bylo-li třeba, ptal se opakovaně, jiná část veřejnosti měla za to, že si Moravec vůči předsedovi vlády dovoloval až příliš. Podle Hovorkové jsou ale takoví lidé jen „fanoušci premiéra“ nebo „zástupci ruské fronty“.

„Moravec jako velmi exponovaný moderátor čelí útokům často. Naposledy tomu bylo v neděli po pořadu Otázky Václava Moravce, který se nelíbil fanouškům premiéra Andreje Babiše a spolu s ním také zástupcům ruské fronty v České republice v čele s Jiřím Vyvadilem. Do Moravce se také před časem navážel Babišův bulvární web Expres.cz,“ napsal k tomu server.

Celý článek naleznete zde.

Text na webu Svobodné fórum tvrdil, že Václav Moravec na Gymnáziu Na Zatlance „učí“, což vyvolává dojem, že tam snad působí jako pedagogický pracovník. V tom případě by jeho působení podléhalo zákonům, vzdělávacímu plánu, vedení školy a mimo jiné též kontrolní pravomoci České školní inspekce.

Učitelem je však podle zákona o pedagogických pracovnících pouze ten, kdo vykonává „přímou pedagogickou činnost“ a je zaměstnancem příslušné školy.

Gymnázium samo však na Facebooku vysvětlilo, že Václav Moravec pouze „přijal výzvu“ učitele občanské výchovy a v rámci jednoho vyučovacího bloku dne 21.6. odpřednášel jednu přednášku. Z fotografie je patrné, že se při ní věnoval významu veřejnoprávního vysílání a jeho rozdílu od vysílání státního, a připravil si prezentaci vlastnické struktury českých médií.

Nejednalo se tedy o „učení“, ale o jednu externí přednášku, schovanou pod výuku předmětu Základy společenských věd. Stejným způsobem na žáky působí i jiní novináři (třeba Marek Wollner se Světlanou Witowskou), neziskové organizace, nebo jednotlivci formátu Martina Mejstříka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

9:07 Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se vrátil ke švýcarské schůzce prezi…