Moravec v ČT řešil, jak být šťastný. S šéfem Bohnic a exmanželkou Bolka Polívky

09.01.2019 13:32

Václav Moravec tentokrát na ČT24 zabrousil do filozofičtějších témat: téma Fokusu, který moderoval, bylo Žít a Užít. Pozvání přijali mimo jiné herečka Chantal Poullain, konzultant Petr Ludwig, manažerka Diana Rádl Rogerová, psychiatr Martin Hollý, historik Karel Černý nebo cestovatelka Viktorka Hlaváčková. Řešilo se jídlo, plýtvání, alkohol, cigarety, ale třeba i zaměstnání, sex a moderní téma prokrastinace. Na konci pořadu dal slovo studentům, aby hostům kladli otázky.

Moravec v ČT řešil, jak být šťastný. S šéfem Bohnic a exmanželkou Bolka Polívky
Foto: Repro ČT24
Popisek: Václav Moravec v informačním segmentu o plýtvání jídlem
reklama

Jako první hovořil historik Karel Černý, který za věci, které si lidé dříve užívali, označil dobré jídlo a pití, ke kterému měli prý bližší a intimnější vztah, protože lidé jedli méně, trpěli i podvýživou, občas jim dokonce hrozila smrt hladem. Jako další požitky zmínil různé hry, které byly často doprovázeny vyprávěním, a jako třetí sex. Moravec pak historika nasměroval k dnešku a ptal se ho, v jaké době žijeme. „My jsme v době neobyčejně liberální, jsme v době permisivní, jsme v době tolerantní a jsme v době, která je myslím odpovědnější a přes tu větší otevřenost a liberálnost, myslím mravnější než minulá staletí,“ odpovídal historik. Moravec se pak zeptal francouzské herečky a bývalé manželky Bolka Polívky, zda by něco doplnila. „Všechny tři jsou úžasný, ty tři mají bejt, jídlo je komunikace, jídlo je láska, je to všechno, co nás spojuje, sejít se kolem stolu je strašně důležité, ne se najíst před počítačem, to je přesně, co říkám,“ doplnila Poullain. „Pití, dobré vínečko,“ nezapomenula zmínit i druhé potěšení herečka a i sex je podle ní důležitý.

Moravec pak v reportážní vsuvce informoval, že 1,3 mld. tun potravin na světě se vyhodí, tedy jedna třetina vyprodukovaných potravin, z toho 88 milionů tun se vyhodí v EU. Česko vychází ještě jako jedna z úspornějších zemí. Moravec se zeptal herečky, jak uzpůsobila chod své domácnosti, aby tolik neplýtvala. „Mě úplně děsí, to jsou kilometry, které můžeš jezdit s tím košíkem, a lidi do toho furt vhazují a nepřemýšlejí, co je zásadně důležité a co je zbytečné. A pak je tam ten psychologický strach ‚nemít dost‘,“ svěřila se herečka a dodala, že je lepší jíst kvalitně než velká množství.

Anketa

Považujete Ukrajinu za spojenecký stát?

3%
97%
hlasovalo: 10412 lidí
Moravec dodal, že hodně zákazníků neumí odlišit minimální trvanlivost od „spotřebujte do“. „Já nedělám velké rozdíly, já cítím, jestli je produkt zkažený,“ svěřila se herečka. „Rozumíte, koupíte jogurt, je tam spotřebujte do, ale čtyři pět dní, je úplně normální. Když je napuchlý, jo, tak už to nejde, samozřejmě. Anebo maso, to voní. Promiňte, ale léky například, já mám acylpyrin, který je dva roky propadlý, ale když mě bolí hlava, tak mě pomůže. To znamená, nebudu vyhazovat věci, samozřejmě je limit na všechno, ale sýry například mají, spotřebujte do, a právě to po dělá, že ten sýr je nejlepší,“ sdílela herečka své zkušenosti.

Václav Moravec pak srovnával, kolik stojí tzv. balíček neřestí, ve kterém jsou cigarety, alkohol a také drogy. „Nejlépe“ ze statistiky vycházelo Lucembursko, kde tento balíček stojí pouze 10% týdenního výdělku. Dobře vyšlo i Rakousko, Německo a Švýcarsko, kde se cena pohybuje pod 25% týdenního výdělku. Češi jsou prý na 27. místě.