Moravskoslezský hejtman Vondrák (ANO) má za rok obhajovat mandát

3.11.2019 8:32 dop.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) má v krajských volbách obhajovat svůj mandát. Hnutí ANO sice na podobě kandidátky ještě pracuje, ale už nyní je zřejmé, že lídrem by znovu měl být právě současný hejtman. Většina politických uskupení v regionu ale zatím nemá jasno o lídrovi pro krajské volby, které se uskuteční příští rok na podzim. Vyplývá to z ankety ČTK.

Moravskoslezský hejtman Vondrák (ANO) má za rok obhajovat mandát
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Anketa

Ohrožují Zeman a Babiš nezávislost České televize?

11%
89%
hlasovalo: 18973 lidí
„Co se týká krajských voleb, tak na tom začínáme pracovat. Budou teprve probíhat sněmy. Lídrem do krajských voleb ale bude Ivo Vondrák, určitě bude obhajovat svoji funkci,“ řekla krajská manažerka hnutí ANO Markéta Nowaková. Podle ní je možné, aby se o místo lídra ucházel i jiný zájemce. „Myslím si ale, že konkurovat panu Vondrákovi bude těžké,“ uvedla Nowaková. Aktuálně podle ní Vondrák nemá protikandidáta, definitivně jasno by o krajské kandidátce chtělo mít hnutí do konce ledna.

Rozhodnuto o lídrovi mají moravskoslezští lidovci, kteří do čela kandidátky postaví prvního náměstka hejtmana Lukáše Curyla, který má nyní na starosti resort kultury. O lídrovi zatím naopak nerozhodli u sociálních demokratů, kteří by krajskou konferenci měli mít v prosinci. V souvislosti s krizí v ostravské ČSSD se ale hovořilo o tom, že by se do politiky měl vrátit někdejší sociálnědemokratický primátor Petr Kajnar, který by mohl stanout v čele krajské kandidátky.

U Pirátů se zřejmě o lídrovi kandidátky bude rozhodovat mezi třemi adepty, v úvahu přichází karvinská zastupitelka Zuzana Klusová, radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Jansa nebo pedagog Arnošt Žídek. Podle Klusové by Piráti mohli jméno lídra znát do konce listopadu.

Vybírat jedničku kandidátky teprve budou i občanští demokraté. Regionální manažer Jan Kuchař uvedl, že regionální sněm, na kterém se bude rozhodovat o lídrovi, strana chystá na počátku prosince.

Komunisté budou otázku volební jedničky pro krajské volby řešit až na únorové nominační konferenci. Podle krajského předsedy Josefa Babky se dá předpokládat, že v čele kandidátky stane někdo ze stávajících krajských zastupitelů. Také moravskoslezská TOP 09 zatím nemá jasno. Krajská manažerka Markéta Čuříková uvedla, že pozornost se teď soustředí především na listopadový stranický volební sněm. „Krajské volby jsou tak ještě v řešení a není nic definitivního,“ řekla Čuříková. Výběr by mohl být hotov do konce roku.

Hnutí STAN pro krajské volby zřejmě spojí síly s hnutím Ostravak a uskupením Nezávislí. "Budeme na jedné kandidátce pod hlavičkou STAN, čímž se samozřejmě trošku prodlouží jednání o obsazení konkrétních míst," uvedl krajský předseda STAN Jan Lipner. Podle něj by ale lídrem měl být představitel STAN.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO, když získalo 25,7 procenta hlasů, druhá ČSSD měla 16,66 procenta a KSČM 11,38 procenta. Do krajského zastupitelstva se dostali také lidovci, kteří získali 10,17 procenta hlasů, pak Koalice SPD a SPO se ziskem 7,02 procenta hlasů a ODS, kterou volilo 6,93 procenta voličů. Koalici utvořilo ANO, lidovci a ODS.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

19:53 Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinforma…