Moravští nacionalisté požadují přejmenování republiky

02.03.2014 19:54

Přejmenování České republiky na Českomoravskou republiku, respektive na Republiku Čechy a Morava požaduje Moravský národní kongres. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že kongres považuje název Česko za matoucí. Podle serveru, který oslovil několik poslanců, ale návrh zřejmě nemá šanci na prosazení.

Moravští nacionalisté požadují přejmenování republiky
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pochod Moravanů v Brně
reklama

Moravský národní kongres také žádá zrušení 14 krajů, místo nich chce obnovit zemské uspořádání. Měly by tak vzniknout tři samosprávné celky - Čechy, Morava a Moravské Slezsko se zemskými sněmy.

Kongres požaduje rovněž uznání moravské národnosti. „Ačkoliv Moravané žijí na daném území více jak tisíc let, nejsou uznáni ani jako národ, ani jako národnostní menšina a probíhá jejich skrytá, zato intenzivní čechizace," uvádí server s odvoláním na Moravský národní kongres.

Ten zaslal své prohlášení sněmovně v lednu. Minulý týden dostal odpověď. „Uvědomili jsme je, že jejich podnět předpokládá celkem zásadní změny Ústavy a že by si podobný návrh musel osvojit někdo z poslanců, případně vláda. Informovali jsme o tom poslanecké kluby, pokud by tak někdo chtěl učinit. Tím pokládáme tuto petici za vyřízenou," řekla serveru předsedkyně petičního výboru Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

Návrhy kongresu mají podle serveru jen malou šanci na prosazení. Odmítají je totiž i poslanci z Moravy. „Já tyto separatistické tendence neprožívám. Byla jsem i proti rozdělení Československa a jakékoliv další kouskování je pro mě nepřijatelné," řekla serveru například poslankyně z jižní Moravy Bebarová-Rujbrová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…