Moskva dnes slaví, tvrdil Miroslav Kalousek i další po Brexitu. Tak se podívejte, co se v Rusku psalo ve skutečnosti

25.06.2016 8:19 | Zprávy

Ruské reakce na výsledky britského referenda o členství v Evropské unii na sebe nedaly dlouho čekat. ParlamentníListy.cz přinášejí přehled těch nejdůležitějších a nejzajímavějších reakcí, které přinesly ruské tiskové agentury a ruský tisk na internetu v průběhu pátečního dne.

Moskva dnes slaví, tvrdil Miroslav Kalousek i další po Brexitu. Tak se podívejte, co se v Rusku psalo ve skutečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Should I stay or should I go?

V pátek odpoledne na výsledky referenda reagoval prezident Ruska Vladimir Putin. Podle agentury TASS Putin zhodnotil výsledky referenda jako projev nespokojenosti se stavem bezpečnosti a s neochotou Britů doplácet na jiné ekonomiky. Dále řekl, že Rusko se nevměšuje a ani nebude vměšovat do záležitostí Velké Británie. Vyjádřil potom naději, že negativní následky referenda na světových burzách se podaří brzo zkorigovat. Konečně s diplomatickým zpožděním (po ukončení referenda) Putin označil slova premiéra Camerona o tom, že „Putin může být šťasten“, když Britové budou hlasovat proti EU za „nekorektní pokus ovlivnit veřejné mínění ve vlastní zemi“ a dále za „projev nízké politické kultury“. Kromě toho konstatoval, že to nepomohlo.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov se v podstatě zdržel většího komentáře. V pátek ráno, po zveřejnění konečných výsledků, řekl, že Rusko chápe referendum jako vnitřní záležitost Velké Británie. Později také doplnil, že Rusko nemá žádné očekávání ohledně dalších možných „exitů“ v EU. Jde o záležitosti EU a těch kterých konkrétních zemí.

Před Putinovým odpoledním vystoupením se k Brexitu vyjádřil také kremelský mluvčí Peskov. Ten podobně jako Lavrov a Putin věc považoval za záležitost Británie. Peskov dále řekl, že podle názoru Kremlu nebude mít Brexit žádný vliv na trvání protiruských sankcí, a dále řekl, že Kreml doufá (http://www.interfax.ru/russia/515137) v dobré vztahy mezi Velkou Británií a Ruskem „v nových reáliích“. Nakonec ještě připomněl, že „EU je důležitým obchodně-ekonomickým a investičním partnerem Ruska, a proto mají v Moskvě zájem na tom, aby Evropská unie zůstala silnou ekonomickou silou, stabilní a odhadnutelnou.“

Vyjádření prezidenta Putina k Brexitu:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

22:40 Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

Datový vědec Petr Ludwig, odborník na bezpečnost v mediálním a digitálním prostoru Roman Máca a Tony…