Mosteckého uhlobarona Krause zadrželi ve Švýcarsku. Advokátka žádá české orgány, ať se činí

18.05.2019 15:23

Na letišti ve švýcarské Ženevě byl v úterý zadržen Petr Kraus, pravomocně odsouzený švýcarskou justicí v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause následně policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice a hlavní líčení je plánováno od 10. června do 14. června.

Mosteckého uhlobarona Krause zadrželi ve Švýcarsku. Advokátka žádá české orgány, ať se činí
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hnědouhelný lom Československé armády nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi
reklama

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10862 lidí

Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková se zadržením nesouhlasí a proti kroku švýcarských orgánů vznesla formální protest. Bude žádat o to, aby bylo Krausovi umožněno se i nadále účastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze. Postupem švýcarské policie bylo dle advokátky Krausovi upřeno ústavní právo na obhajobu v Praze. Prohlášení rozeslala do novinových redakcí včetně ParlamentníchListů.cz.

Kraus byl podle jejích informací zadržen policií při cestě na setkání se svým švýcarským právním zástupcem. Upozornila také, že od doručení rozsudku švýcarského soudu nebyli Kraus ani jeho právní zástupci formálně vyrozuměni o termínu nástupu k výkonu trestu. Kraus trvá na své nevině a na své účasti u soudu v Praze.

„Na základě rozhodnutí české soudní soustavy v této věci, které by odporovalo předchozímu rozhodnutí soudů ve Švýcarsku, by se mohli obžalovaní domáhat nového otevření tohoto případu. Tímto bezprecedentním krokem švýcarských orgánů však může být další účast Petra Krause u hlavního líčení v této věci znemožněna, a tudíž i vyloučena jakákoliv další šance na obnovu řízení ve Švýcarsku,“ uvedla Zelenková.

Fotogalerie: - Dejte uhlí kopačky

Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabe...
Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabe...
Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabe...
Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabe...
Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabe...
Happening Greenpeace s názvem Miluje ministr Brabe...

Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajného vytunelování Mostecké uhelné společnosti v listopadu. Zúčastnili se ho všichni obžalovaní, tedy pětice bývalých manažerů MUS včetně exnáměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Mezi obžalovanými jsou kromě Krause Antonio Koláček, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla.

Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes Investenergy za výrazně nižší cenu.

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Obžalovaní tím údajně České republice způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají. Další líčení je plánované od 10. do 14. června.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…