Možné jen v Praze: Bleší trhy pod širým nebem, najela policie, zavřeno. A o pár kilometrů dál? Hlava na hlavě ve známém obchodě

06.03.2021 17:41

Nepříjemné překvapení dnes ráno čekalo na prodejce a zákazníky, kteří přišli na pražské bleší trhy v Praze 9. Místo totiž obestoupila policie a zatarasila vchody i přilehlou ulici s tím, že pořádání trhu je proti restrikcím, které stanovila vláda. Zatímco na zákazu trhů na čerstvém vzduchu policisté lpí, po internetu se šíří fotografie z provozovny známého prodejce elektroniky, který sídlí o kousek dál, kde se již lidé v klidu mačkají na sebe a situaci zatím nikdo takto rázně neřeší. Tedy kromě hojné diskuse na twitteru, jež pronikla i do politických kruhů. „Vytočte 158,“ nabádá v ní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pirátského senátora Lukáše Wagenknechta.

Možné jen v Praze: Bleší trhy pod širým nebem, najela policie, zavřeno. A o pár kilometrů dál? Hlava na hlavě ve známém obchodě
Foto: Repro Facebook Bleší trhy Praha
Popisek: Bleší trhy dnes zůstaly po policejním zásahu opuštěné

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20034 lidí
Hned ráno policisté zatarasili vchody do areálu pražských bleších trhů a odmítli na místo pustit i majitele tamních skladů, držitele rezervací i zákazníky. Před pátou ranní měli podle areálu vše komunikovat zákazem vycházení, následně se již odkázali na vládní opatření.

„Přijel jsem do práce a bylo tady moc policajtů, nejhorší na tom je, že nám nejsou schopni říct, co je důvodem toho, že nás zavřeli,“ komentoval situaci na nahrávce ředitel areálu.

Situace na místě byla vyhrocená. „Lidé tam brečeli, že si potřebují vydělat nějaké peníze, byl tam pán, který říkal: ‚Já se tady postavím a zastřelte mě, nemůžu se vrátit domů bez peněz.‘ Když vidím, jak ti lidé prosili, ani si nemohli zajít pro věci…“ shrnul ředitel.

Policisté z místa poslali pryč všechny prodejce, návštěvníci se však po jejich odjezdu nashromáždili u brány areálu; vzhledem k tomu, že v místě chyběli prodejci, uzavřel se areál již do konce dne.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) od počátku března nadále zakazuje prodej na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách (prodej ve stáncích, v pojízdných prodejnách a prodej z jiných mobilních zařízení). Policisté však informují, že mělo dojít i k porušení přicestování mezi okresy a k provinění vůči zákazu volného pohybu, který je aktuálně rozhodnutím Babišova kabinetu taktéž v platnosti. Podrobnosti policie nesdělila. Lidé komentující diskusi na facebooku však spekulují, že policie se na místo vypravila po předchozím udání.

Proti zásahu policie se v komentářích ohradilo hned několik lidí. „Já tam dnes shodou okolností nebyl, ale mám z toho zkažený celý den, doteď vlastně nepřemýšlím o ničem jiném. Likvidace soukromého sektoru stejně jako za komunistů. Jen tu záminku trochu obměnili,“ padlo v diskusi.

Další uživatel zhodnotil, že podle něj policista na místě „lhal“, což má být i v reportáži TV Prima, jejíž štáb se vypravil na místo. Podle uživatele byl lidem na místě odepřen výkon práce a ani porušení volného pohybu prý nelze považovat za argument. Uzavření ulice pak pokládá za nezákonné.


Ozvaly se i hlasy podpory, přičemž někteří se pustili do vlády. „Co tato vláda už předvádí, hnus. Romane, drž se, držíme palce. Taky prodáváme, toto už není normál… Bastardi,“ znělo v jednom z příspěvků.

Takto u uzávěře trhů informoval jejich ředitel:

Přestože jsou trhy zavřené vládním usnesením, aby se minimalizovalo riziko nákazy, tak po sociálních sítích se šíří fotografie mnohem epidemicky nebezpečnějších situací, než je prodej na volném prostranství. Novinářka Markéta Chaloupská kupříkladu včera poukázala na místo, které je od bleších trhů nedaleko a bez povšimnutí orgánů se v něm promořují desítky lidí vedle sebe.

Mezi místy, kde se lidé shlukují, je uváděna prodejna známého českého prodejce elektroniky v Holešovicích. „V Česku jede tvrdý lockdown... A pak jsou tu místa, třeba v Alze v pražských Holešovicích, kde se prostě nic nemění,“ poukázala novinářka s přiložením fotografie z místa.

Na situaci reagoval i pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a k situaci zaslal dotaz pro ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD): „Mohl bych se zeptat pana vicepremiéra Jana Hamáčka, jestli je toto pro něj v době tvrdého lockdown OK, jestli je to špatně, nebo jestli je toto cílem současné vlády?“ tázal se.

Hamáček mu doporučil vytočit linku 158. „Pane senátore, pokud se mě ptáte, zda je to v pořádku – není. Na druhou stranu, s hlášením různých věcí kamkoliv máte bohatou zkušenost, tak zvedněte telefon a vytočte 158,“ odvětil.

Tím to neskončilo... a na Hamáčka od Wagenknechta dolehla silná slova. „To jste to vzal zrovna za jiný konec. Já vzhledem k aktivitám na obranu podnikatelů požadoval vysvětlení, proč jsou jiné obchody zavřené. Ale co jsem mohl čekat, když víme, jak se ministr vnitra staví k problematice rozkrádání veřejných financí, zejména v zakázkách jste odborník,“ napsal senátor v odpovědi.

A vysloužil si varování: „Ajaja pane senátore, tohle by se dalo klasifikovat jako pomluva. Věřím, že máte nějaké konkrétní důkazy...“ varoval Hamáček. A dodal, že „na vnitru už byla kontrola MF i NKÚ...“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …