Mráz a pijatiky. Trochu jiné pojednání o Rusku od zkušeného Milana Syručka

07.01.2017 21:02 | Zprávy
autor: vf

Krutý mráz není jen v politice. Ba naopak, Evropu nyní svírá pořádná reálná zima. „Ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století Zdeněk Mlynář napsal ve vídeňské emigraci knihu Mráz přichází z Kremlu. Samozřejmě to myslel obrazně, a když nyní chci napsat o tom, jak mráz spaluje Moskvu, vůbec to nemyslím jako metaforu, a především vůbec nejde o politiku,“ uvádí ve svém aktuálním příspěvku pro ParlamentníListy.cz Milan Syruček.

Mráz a pijatiky. Trochu jiné pojednání o Rusku od zkušeného Milana Syručka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve vzpomínkovém komplexu Vítězství na Pokloné hoře v Moskvě

Jak je známo, 7. ledna začíná pravoslavný svět slavit své Vánoce a jejich oslavy trvají až do 14. ledna, tedy pravoslavného Nového roku. V Rusku to nejsou ani tak rodinné svátky jako důvod k velkým oslavám, různým atrakcím, a jak to tak bývá, i velkým pijatikám. Všichni mají odhodit své starosti a veselit se. Jenže letos podle Syručka Moskvanům úsměv doslova zamrzá na rtech: právě v noci na 7. leden dosáhl mráz nejvyššího bodu od roku 1891 – minus 32 stupňů.

Servis opravdu nevídaný

„Samozřejmě Moskva není jediným evropským místem, které postihly letošní zimní rozmary přírody. Určitým překvapením pro mne bylo, když jsem si přečetl, jak na takovou situaci reagují městské orgány. Samozřejmě varují lidi, aby raději nikam nevycházeli, a zejména řidiče, aby nevyjížděli zvláště na delší jízdy. Avšak kromě toho se na řadě moskevských míst objevily přístřešky, v nichž se prochladlí řidiči mohou ohřát, dostanou horký čaj a typickou ruskou kaši, mohou si doplnit zásobu vody a případně dobýt mobilní telefon.“ V některých místech moskevské oblasti přeměnili podle Syručka dokonce domy kultury v dočasné útulky a noclehárny pro ty, jež postihla nějaká nehoda a nemohou se vrátit domů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…