Mrazivá reportáž o covidu: Kolaps pacienta v průběhu natáčení

10.11.2020 15:55

Prezident České lékařské komory Milan Kubek od jara opakovaně varoval politiky, že musí být v boji s koronavirem dostatečně razantní. Po větší razanci volá především v podzimní druhé vlně epidemie. A varuje před možným kolapsem nemocnic. Jak vypadá nápor, se kterým se musí lékaři a sestry vyrovnávat? A co běží hlavou sestře, která bojuje o život třicetiletého covidového pacienta? Podívejte se sami.

Mrazivá reportáž o covidu: Kolaps pacienta v průběhu natáčení
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Primář z nemocnice v Náchodě Petr Štěpánek prozrazuje, že poslední dobou prožívá spolu s kolegy takřka noční můru. Když ráno dorazí do práce, poslouchá hlášení od lékařů, kteří měli službu přes noc a většinou jsou to neveselé zprávy.

 „Na jedničce nás opustil pán v osm hodin večer, tomu se prostě kompletně zhroutil oběh. Pán vedle, ten se horší, i když má remdesivir,“ uvedl jeden z doktorů v reportáži Českého rozhlasu.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8846 lidí
Primář Štěpánek teď odpovídá za pacienty na covidové jednotce a ve vyjádření pro veřejnoprávní rozhlas se hluboce sklonil před všemi kolegy.

„Já tam jsem proto, abych se všechno nějakým způsobem snažil ukočírovat a směřovat. Abychom se pokud možno o lidi postarali, to je moje úloha. Musím smeknout klobouk před všemi kolegy, protože si myslím, že se s tou situací pasují nadmíru statečně a skvěle,“ ocenil primář s tím, že zdravotníci už pracují na hraně svých možností.

Během reportáže zkolaboval pacient, který ještě pár minut před tím mluvil se sestřičkami. Doktor Štěpánek ho se svým týmem přivedl zpět k životu. „Těch úmrtí je samozřejmě daleko víc, dá se říci, že 50 procent takto těžkých pacientů to nezvládne. Ale pořád je tu ta druhá polovina," snažil se o alespoň trochu optimistický pohled na současnou krizi.

V ochranných oblecích je lékařům a sestrám opravdu horko. Přesto v nich musí vydržet mnoho hodin každý den. Po měsíci si prý už tak nějak zvykli. Přesto jde o velký zápřah. Dříve se jedna sestra na jednotce intenzivní péče starala o 2 pacienty, teď musí jedna sestra zvládnout péči o 4 a více pacientů. Jsou mezi nimi i lidé pod 50 let, které koronavirus ohrožuje na životě.

„Já tedy těžce nesu i lidi v ročníku mých prarodičů, ale přece jen si řeknu, že je to člověk, kterému je 80 a má leccos krásného za sebou. Ale když přijímáte padesátiletého člověka nebo třicetiletého člověka, tak je to takový strašidelný,“ prozradila sestra Michaela Mlčouchová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…