Mrtvý komunista, dobrý komunista, napsal kulturní šéf Respektu po smrti Ransdorfa. Teď se kaje a vysvětluje, jak to vzniklo

30.01.2016 21:04

Vedoucí kulturní rubriky Respektu Jan H. Vitvar se jal vysvětlovat, co stálo v pozadí jeho poznámky zveřejněné na sociální síti Twitter po smrti komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa: Mrtvý komunista, dobrý komunista. Ačkoli prý osobně klade rovnítko mezi komunisty a nacisty, uznává, že byl jeho výrok zkratkovitý.

Mrtvý komunista, dobrý komunista, napsal kulturní šéf Respektu po smrti Ransdorfa. Teď se kaje a vysvětluje, jak to vzniklo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední rozloučení s komunistickým europoslancem Miloslavem Ransdorfem v Praze Strašnicích
reklama

Větu „Mrtvý komunista, dobrý komunista“ si vypůjčil od sochaře Davida Černého, který před více než deseti lety vyhrál soutěž o pomník na počest účastníků druhého odboje. Čelil prý také otázce, zda mu jako antikomunistovi nevadí, když by tím vlastně složil poctu i komunistům. Černý na to tehdy odvětil, že je třeba o mrtvých mluvit jen dobře a odpor proti nacistům je důležitější než komunistická skvrna. A odtud nebylo daleko k větě „Mrtvý komunista, dobrý komunista“.

„Právě na tuhle událost jsem si vzpomněl, když jsem se minulý pátek dozvěděl o smrti Miloslava Ransdorfa. Tehdejší titulek ‚Mrtvý komunista, dobrý komunista‘ mi vskočil do hlavy a impulzivně jsem ho v přívalu vršících se kondolencí na odchod někdejšího místopředsedy ÚV KSČM napsal na Twitter. Tak jak to na Twitteru dělám vždycky. Z okamžité laviny rozčílených reakcí mířících nejen na mě, ale i na redakci Respektu (která s tím pochopitelně neměla nic společného) ovšem vyplynulo, že jsem tentokrát přestřelil: tweet jsem proto smazal s tím, že se Ransdorfovi i těm, kterým bude chybět, omlouvám,“ napsal Vitvar.

Celý komentář najdete zde

Ačkoli sám Vitvar v podstatě vidí rovnítko mezi nacisty a komunisty, smrt v žádném případě nepřeje nikomu. Ani komunistovi Ransdorfovi. Při zpětném pohledu proto uznává, že byl jeho výrok nevhodný. Jednoho dne byl prý v baru a  jeden z návštěvníků mu na stůl položil lísteček s heslem: Mrtvý novinář = dobrý novinář. Nechce si prý stěžovat. Chápe to. Svým krátkým sdělením na sociální sít chtěl říci, že vyznavači komunistické doktríny jen často přehlíží i stinné stránky, které jsou s ní spojeny, pročež si nezaslouží po svém skonu tolik slov uznání jako jiní lidé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…