Mrzačení, znásilňování, to všechno jsme dělali. Český server připomíná drsné paměti sovětského vojáka

02.05.2015 14:35 | Zprávy

Poručík Rudé armády Vladimir Gelfand se podílel na osvobozování nacistického Německa. Psal si však deník, z něhož vyplývá, že především německé slečny a dámy nemohly příchod Sovětů vnímat jako osvobození. Vojáci Rudé armády se dopouštěli strašných činů. O deníku poručíka Rudé armády informovala britská BBC, upozornil na něj server Echo24.

Mrzačení, znásilňování, to všechno jsme dělali. Český server připomíná drsné paměti sovětského vojáka
Foto: Ilustrační foto pixabay.com
Popisek: Válka - ilustrační foto

Deník Vladimira Gelfanda zveřejnil jeho syn Vitalij, proti čemuž se vzápětí ohradila vláda v Moskvě. Zápisky začínají v roce 1941. BBC se ale věnuje především částem z jara 1945, kdy byl Gelfand na Odře, pár desítek kilometrů od Berlína. Vojáci nejprve zajaly příslušnice německé armády.

Znásilnění Berlína

„Zajaté německé kočičky řekly, že svým bojem mstily své zesnulé manžely,“ píše se v deníku s dovětkem, že ženy musejí být zničeny bez milosti: „Naši vojáci navrhli probodnout je skrz genitálie.“ Co je k tomu vedlo? Možná hrůzy, které sovětští vojáci viděli při osvobozování své vlasti. Zmrzačené ženy, muže, vypálené vesnice. Možná v nich právě tehdy uzrála myšlenka, že Němcům oplatí stejnou mincí.

Celý text ZDE

Když sovětští vojáci vstoupili na německou půdu, řada německých žen i s dětmi raději spáchala sebevraždu, než by čelila utrpení hromadného znásilnění. Faktem he, že sovětský diktátor Stalin sice svým vojákům znásilňování žen poraženého nepřítele zakázal, ale přímo na frontě vše probíhalo jinak. Plakáty vybízely k pomstě na Němcích.

BBC zprávu uvedla titulkem „Znásilnění Berlína“.  Odhady naznačují, že jen v Berlíně mohlo být znásilněno na sto tisíc žen, některé ale sdílely lože se sovětskými důstojníky dobrovolně kvůli jídlu, ochraně před jinými vojáky, ale prý i proto, že se jim pohlední vojáci líbili.

BBC také připomíná, že ženy a dívky ve věku 15 až 55 musely projít lékařským vyšetřením na pohlavní choroby. Bez lékařského osvědčení v těžkých časech nedostaly poukázky na jídlo.

V Rusku můžete dostat až pět let za mřížemi, když budete znevažovat boj proti nacistům

V Rusku se ale uveřejnění deníku nesetkalo s pochopením. Vladimir Gelfand byl Žid a jeho syn se kupříkladu na sociálních sítích dočkal antisemitského odsouzení a řečí o tom, že zápisky určitě nepopisují dění správně. Diskutující mu radili, aby raději „zmize“ do Izraele. Sluší se připomenout, že ruský prezident Vladimir Putin nedávno podepsal zákon, podle něhož se problémům vystavuje každý, kdo by zpochybňoval velikost Sovětského svazu ve „Velké vlastenecké válce“. Hrozí za to až pět let vězení.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…