Můj dům, můj hrad. Okamura chce tuto zásadu vtělit do zákona

10.09.2019 14:45

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhne v Poslanecké sněmovně rozšíření institutu nutné obrany. Zástupci hnutí to dnes v dolní komoře Parlamentu řekli novinářům. Do trestního zákoníku by podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Radka Kotena (SPD) měla přibýt zásada „můj dům, můj hrad“, která by za splnění zákonných podmínek umožnila se bránit proti komukoliv, kdo by vnikl do cizího obydlí, napsala ČTK.

Můj dům, můj hrad. Okamura chce tuto zásadu vtělit do zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Zakročit i se zbraní v ruce by měli dostat lidé v případě, že by někdo neoprávněně vnikl do jejich obydlí za použití násilí či pohrůžky násilím a vyvolá oprávněnou obavu, že ohrožuje život či zdraví bránící se případně jiné osoby, uvedl Koten. Předseda SPD Tomio Okamura v té souvislosti kritizoval, že podle dnešní úpravy jsou lidé souzeni za to, že použili neadekvátní obranu. „Dnes abyste si rozmýšleli, jak se bránit, abyste nebyli kriminalizováni,“ uvedl.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

S podobným návrhem přišel v posledním volebním období opoziční Úsvit. Vláda tehdy návrh označila za neopodstatněný. Podmínkou pro uplatnění nutné obrany mělo být podle předlohy to, že obránce by měl „obavu z ohrožení života či zdraví obránce, jiného člověka, majetku nebo z páchání zvlášť závažného zločinu“.

Nutnou obranu definuje trestní zákoník jako čin, který by byl jinak trestný, ale protože odvrací hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestními předpisy, se za trestný čin nepovažuje. „Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku,“ dodává v nynějším znění předpis.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…