Müllerová má plán, jak v krizi nahradit systém dávek

02.04.2013 18:29

Ministerstvo práce chystá krizový plán, pokud by muselo za pár měsíců přestat používat systém pro výplatu dávek, jak rozhodl antimonopolní úřad. Kdyby do té doby nestihlo v tendru vybrat nové dodavatele, je připraveno na provizorní řešení. Peníze od státu lidé dostanou. Novinářům to řekla ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Krizový scénář nechtěla přiblížit. Podle sociálního výboru Sněmovny ale hrozí výpadek vyplácení dávek.

Müllerová má plán, jak v krizi nahradit systém dávek
Foto: top09.cz
Popisek: Bývalá senátorka Ludmila Müllerová
reklama

Ministerstvo dnes proto požádal, aby urychleně vypracovalo "záchranný plán" a vyřešilo potíže s fungováním systémů na úřadech práce. Antimonopolní úřad v únoru rozhodl, že úřady práce by měly přestat nynější informační systém používat pět měsíců poté, co jeho verdikt nabude právní moci. Podle úřadu ministerstvo práce pochybilo, když nevybralo dodavatele v tendru, ale připojilo se k rámcové smlouvě ministerstva vnitra s firmou Fujitsu Technology Solutions. Oběma resortům dal úřad pokutu půl milionu. Odvolaly se.

Ministerstvo podle Müllerové chce teď precizně stanovit podmínky výběrového řízení na nového dodavatele, aby byly transparentní a žádná firma nebyla zvýhodněna. Pokud by resort soutěž nestihl, je připraven i na "to nejprovizornější řešení" na přechodnou dobu, uvedla ministryně. "V tuto chvíli nejsme schopni předkládat výboru a potažmo veřejnosti, jaké máme krizové plány," řekla poslancům ministryně. Výpadek dávek nepřipouští. Ujišťovala, že nenastane. Podotkla, že ani loni při největších potížích na úřadech práce se nestalo, že by lidé peníze od státu nedostali.

Nový počítačový systém k vyplácení dávek začaly úřady práce používat od loňska, kdy v čele resortu stál ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Müllerová dnes řekla, že ani po 15 měsících aplikace dobře nefungují. "Máme dneska stále ještě velké připomínky k chodu jednotlivých aplikačních programů... Skutečně dochází poměrně v řadě případů k dlouhému načítání dat, zdržování, duplicitám, zadaná data se ztrácejí, z časových důvodů si je zaměstnanci zapisují ručně a teprve po pracovní době je dodávají do systému," popsala ministryně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…