Musil se znovu stane ústavním soudcem, novým bude Zemánek

18.12.2013 11:46

Profesor trestního práva Jan Musil se znovu stane ústavním soudcem. Novým členem Ústavního soudu bude odborník na evropské právo Jiří Zemánek. Senátoři dnes jejich nominaci podle očekávání v tajné volbě schválili. Doporučily je také oba senátní výbory, které jejich kandidaturu projednávaly.

Musil se znovu stane ústavním soudcem, novým bude Zemánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ústavního soudu v Brně

Musil získal podporu 49 ze 72 hlasujících senátorů, Zemánek obdržel 53 hlasů. Oznámil to předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). Musil prý žádné vážné výhrady od senátorů vůči své osobě necítil. Vyšší věk je podle něho nevýhoda, která je ale vyvážena zkušenostmi. "Myslím si, že právník kolem sedmdesátky je ještě plně způsobilý práci vykonávat," řekl novinářům dvaasedmdesátiletý Musil.


Zemánek uvedl, že nabídku kandidovat do Ústavního soudu příliš nezvažoval, jde o vyvrcholení kariéry. Doufá, že bude moci pokračovat i v akademické činnosti, byť asi v omezené míře. Zemánek si je vědom, že většina agendy Ústavního soudu se netýká prioritně evropského práva. "Ale pak když přijde kauza, která má evropskou dimenzi, tak bývá to kauza dosti významná. A na to se těším," řekl novinářům.


Musil a Zemánek jsou podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) odborníci s velmi dobrým renomé. Vzhledem k českému členství v unii je podle něho pozitivní, že ústavním soudcem bude specialista na evropské právo. "Myslím, že to je dobré doplnění Ústavního soudu," řekl novinářům k dnešní volbě Štěch.


Prezident Miloš Zeman oznámil, že by chtěl do Ústavního soudu v příštím roce nominovat soudce s praxí a zřejmě také advokáta. Při výběru chce spolupracovat se Senátem. Štěch řekl, že s prezidentem už obecně hovořil. "Myslím, že by bylo dobré podívat se do krajů. Renomovaní právníci nejsou jen v Praze a v Brně," podotkl předseda horní komory.


Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU. Věnuje se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů unie a národních států. Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončil toto úterý.


Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…