Musíme bránit naši kulturu, zaznělo na vzpomínkové akci. Rabín, František Laudát a další zuří

15.05.2016 19:03

Slova předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky na dnešní Terezínské tryzně, kde vyzval české i evropské politiky k ochraně před přílivem ekonomických migrantů, ostře zkritizoval na svém facebookovém profilu poslanec TOP 09 František Laudát. Reagoval na ně ještě na akci v Terezíně také vrchní zemský rabín Karol Sidon.

Musíme bránit naši kulturu, zaznělo na vzpomínkové akci. Rabín, František Laudát a další zuří
Foto: Hans Štembera
Popisek: V horní části Václavského náměstí u sochy sv. Václava měla svůj program TOP 09. Na snímku František Laudát
reklama

„Židé mají poněkud jiné zkušenosti, protože sami zažili za války problém. Problém se státy, které jim neumožnily emigraci ze zemí, jež byly ohroženy nebo obsazeny Němci. Všichni zahynuli nejenom díky tomu, že je Němci vyvražďovali, ale také proto, že jim svět nežidovský, ale nakonec i židovský uzavřel cestu záchrany, a to bychom si měli uvědomovat právě v dobu, kdy přicházejí lidé, o kterých se říká, že by měli bojovat za svou svobodu. Ale my dobře víme, jak je to skoro nemožné. I moje generace zažila dobu, kdy většina lidí věděla, že komunistický režim je zločinný, ale taky jim nezbývalo nic jiného, než to přežít. Měli to štěstí, že většinou přežili,“ uvedl Sidon v předem nepřipraveném projevu.

Ostřeji se do Vodičky pustil poslanec Laudát: „Pan Vodička pronesl na místě utrpení a smrti projev, který zřejmě nemá obdoby. Migrace je řízený proces, většina migrantů jsou ekonomičtí migranti, veřejnoprávní média zkreslují skutečnost, ušetřeny nezůstaly ani děti běženců. Z projevu běhal mráz po zádech,“ napsal Laudát.

Jeho výtkám neušel ani předseda senátu Milan Štěch. Ten v hlavním projevu na pietním shromáždění zdůraznil rozdíly mezi válečnými hrůzami páchanými během druhé světové války nacisty a poválečným odsunem Němců. Válka a následný odsun Němců jsou podle Štěcha rozdílné věci, které není možné srovnávat nejen počtem obětí. „Zločiny během odsunu byly dílem konkrétních jednotlivců, zato nacistické zločiny během okupace byly součástí oficiální a promyšlené politické kampaně německého státu,“ řekl Štěch.

„Předseda senátu Štěch asi také neměl svůj den. Jeho projev považuji v nejlepším případě za hloupý,“ napsal Laudát. A připomenul, že od konce války uplynulo už 71 let. „V době, kdy už kauza odsunutých sudetských Němců vyprchává jako překonaná historie, pan Štěch ji zbytečně a hloupě oživuje,“ uvedl Laudát a pochválil Karla Sidona, který podle něj na dva předchozí řečníky zareagoval „inteligentně a nekompromisně“.

Celý text příspěvku Františka Laudáta na jeho facebookovém profilu:

Ostuda, hloupost a vzdor.

Terezínská tryzna 2016. Na tradiční Terezínské tryzně letos s krátkými projevy vystoupili pan Vodička za Svaz bojovníku za svobodu, předseda Senátu Milan Štěch a krátce rabín Karol Sidon. Všem doporučuji, aby se na záznam podívali. O současné politické situaci v naší zemi záznam vypovídá více, než byste mysleli. Už vítání politiků vládní koalice mě zaujalo. Proto jsem si přímý přenos nenechal ujít. Pan Vodička pronesl na místě utrpení a smrti projev, který zřejmě nemá obdoby. Migrace je řízený proces, většina migrantů jsou ekonomičtí migranti, veřejnoprávní media zkresluji skutečnost, ušetřeny nezůstaly ani děti běženců. Z projevu běhal mráz po zádech. Předseda Senátu Štěch asi také neměl svůj den. Jeho projev považuji v nejlepším případě za hloupý. Od konce války uplynulo 71 roků. V době, kdy už kauza odsunutých sudetských Němců, vyprchává jako překonaná historie, pan Štěch ji zbytečně a hloupě oživuje. Zrovna od něho bych to nečekal. Hluboce si vážím pana Sidona, který na dva předchozí řečníky zareagoval. Pan Sidon zareagoval inteligentně a nekompromisně.


 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …